Navigation » Forum > MOST POPULAR ALBANIAN FORUMS ON THE INETERNET > Humor and Entertainment » Mahi nga Lufta e Kosoves, Libri i pabotuar i poetit Halil Xani

Humor and Entertainment Discuss anything related to Albanian humor, jokes and funny pics

Reply
 
Thread Tools
  #1  
Old 07-16-2009, 04:43 PM
albanur's Avatar
albanur albanur is offline
Administrator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,899
Default Mahi nga Lufta e Kosoves, Libri i pabotuar i poetit Halil Xani

.
Biografia Halil Xanit

AlbaNur tani publikon ne internet librin e trete te Halil Xanit me titull MAHI TE ZGJEDHURA. Keto mahi jane te shkruar si anekdota dhe permbajne ne thelb perditshmerine e jetes shqiptare ne Kosove.

Halil Xani u lind me 1952 ne fshatin Polac te Skenderajt.Shkollen fillore e mbaroi ne Polac e Skenderaj ku e kreu edhe gjimnazin. Studjoi ne degen e Gjuhes dhe Letersise shqipe ne fakultetin Filologjik ne Prishtine.

Nga viti 1974 e deri ne vitin 1976 punoi arsimtar I gjuhes shqipe ne shkollen fillore te Qirezit, kurse ne shkollen fillore te polacit nga viti 1976 e deri ne vitin 1983, Nga viti 1983 e deri ne vitin 1990, punoi gazetar ne Radio Mitrovice, deri atehere kur policia serbe i deboi punetoret shqiptare nga puna dhe mbylli programin shqip.

Pas luftes se fundit, nga nje vit punoi gazetar ne te perditshmet “Dita” dhe “24 ore” si dhe dy vite drejtoi programin e radio Drenices.

Pos vjershave per femije te cilat i botoi qe nga viti 1971 e kendej ne gazeta e revista te ndryshme qe dilnin ne Prishtine e Shkup shkruan edhe humor.

Ne vitin 1996 botoi permbledhjen e pare me titull “Ndal Drenushe”, librin e dyte me titull “Une e babi mjeshter” e botoi ne vitin 2005, nderkaq ka ne doreshkrim nje liber me mahi te ndryshme dhe nje tjeter po ashtu me vjersha per femije.
__________________
Muzik Shqip - Filma Shqip - Mp3 Shqip - Humor - Chat Shqip - Kosova Chat

Me respekt stafi i www.albanur.eu

Last edited by Kujdestari; 07-30-2012 at 07:31 AM.
Reply With Quote
  #2  
Old 02-19-2011, 04:18 AM
albanur's Avatar
albanur albanur is offline
Administrator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,899
Default Re: Mahi nga Lufta e Kosoves, Libri i pabotuar i poetit Halil Xani

.
Biografia Halil Xanit
I Mahi nga lufta

1. Ne koder te qyqareve

Gjate ofenzives se forcave serbo-šetnike, ne veren
e vitit 1998, nje familje nga Drenica shkoi ne Prishtine.
Kur u paraqit ne Keshillin e Emergjences, ata pasi e
shikojne nje liste, i thone:
-E kemi nje shtepi te lire ne Koder te Trimave, mund
t`ju vendosim nese doni?
-Jo- ua ktheu drenicaku- mua ma gjeni nje shtepi
ne Koder te Qyqareve, se po te isha trim, une do
te isha tash ne Drenice, e jo ketu.2. Prej nga je?


Gjate ofenzives serbe te shtatorit te vitit 1998,
ne malet e Qyqavices u strehuan shume familje
nga Drenica. Aty degjova kete dialog:
-Kah te patem oj shoqe?
-Nuk di as vet. Kam qene e martuar ne Polac.
Dy jave ndejta ne Galice, nje muaj ne Dubofc,
dy muaj ne Kolle e qe tri dite jemi ketu ne
bjeshke. E ti a po e din ti tash nga jam?

3. A po qesin?

Gjate luftimeve ne Prekaz, ne mars te vitit
1998, disa gra e femije erdhen ne lagjen tone.
Baqica i kishte mjele lopet dhe hyri ne shtepi.
Njera nga grate mysafire e pyet:
-A po qesin? Baqica duke aluduar tek lopet, i pergjigjet:
-Po valla, po qesin boll.
-Uh, qyqet na, done me ardhe edhe kendej-ia kthei ajo.
-Qysh mori qyqet na, ška kishin me pi femijte?
-Uh, gru, gru, une mendova mos po gjuajne shkjete.

4. Kjo me nuk durohet

Ne nje fshat, diku ne Kosove, banoret kishin
ikur para ofenzives serbe dhe ishin fshehur
ne nje mal. Ata, nga mali i shihnin shtepite duke
u djegur nga kumbaret e deridjeshem serbe.
Kur shkjete hyne edhe neper kopshtet me perime
dhe shkatrruan edhe serrat, njeri nga ata bertiti:
-Vellezer, kjo me nuk durohet. Kush eshte i gatshem
te vdese, le te vije pas meje.

5. Do ta ndajme oborrin

Nje familje nga Drenica, me nje kerr femije,
ia mesyn Mitrovices dhe vendoset tek nje
familje e cila e pranon me ngrohtesi.
Pas pak ditesh, drenicaku kishte blere derrasa.
I zoti i shtepise e pa duke i shkarkuar dhe e pyeti:
-ăka po te duhen ato derrasa, o lum miku?
-Burre, vendosa ta ndajme oborrin. Shume femije,
po perzihen e besa edhe po lazdrohen.

6. Mos i qaj tapetat

Njeri nga Drenica gjate luftes se 98-es ishte
vendosur ne nje familje ne Mitrovice. I zoti i
shtepise e kishte pritur mire, por nje dite
ishte ankuar tek mysafiri se femijte kishin
nisur t`ia shkatrrojne tapetat ne mur.
Drenicaku ia ktheu:
- Qysh bre nuk po te vjen marre, mua ma
kane djegur shtepine e nuk u be nami e
ti ankohesh per tapetat, leri burre femijte
le te luajne.


7. Veturen po e blej une

Nje familje kishte ikur nga lufta dhe ishte
vendosur ne Mitrovice. i zoti i shtepise
nuk kishte qene edhe aq i forte ekonomikisht,
por kishte vendosur ta mbante me shpenzime
te vetat. Kur iu harxhuan parate, ai i tha mysafirit
se kishte vendosur ta shiste veturen. Ky fare trimi
e kishte pasur nje duš marka me vete, por qe nuk
e kishte shpenzuar asnje cent, po i thote:
-Veturen po e blej une, sa e merr tjeterkush.

8. Keta kane vdekur, jo une

Nje ushtar i UăK-se nga Dervari ishte plagosur
rende gjate luftimeve te ofenzives serbe te
shtatorit ne Qyqavice. Kur e gjejne disa shoke
e terheqin prej aty dhe e vendosin ne nje vend
te sigurt, i lajmerojne edhe shoket tjere.
Derisa vijne te dytet, ushtaret i ze gjumi,
kurse ushtari plagosur nuk mund te flinte nga
dhembjet. Me te arritur, ata e pyesin:
-A nuk ke vdekur, a?
-Jo, une jo, por keta shoket-iu pergjigjet
ushtari ne shaka.


9. E kam neme višin

Ne Prekaz te Poshtem, derisa ishte si zone
me e lire, ishin vendosur disa familje nga
fshatrat ku ishte me rrezik nga luftimet.
I zoti i nje shtepie qe kishte shume mysafire
e kishte prere nje viš. Pas dy ditesh aty
shkoi edhe nje nip nga Gllobari.
Daja po i thote nipit:
-Rras mish se e kam prere ate višin qe
i thosha te hengershin qente.

10. A e biem pulen o babe?

Njeri kishte pranuar ne shtepi disa te
zhvendosur. Nje mbremje derisa hanin darke,
ška kishte qelluar, nje femije po i thote te
zotit te shtepise:
-A e biem pulen o babe?
-Jo, jo, prit edhe pak!
Mysafiret merrnin ngapak, por nuk largoheshin,
duke menduar se njemend do te bijne edhe pule.
Prit e prit, pasi pula nuk erdhi, ata u larguan
nga sofra.
Atehere plaku i tha atij femijes:
-Bjere babo tash pulen!
Pasi i hengri trohat e bukes, pulen e perzune perjashta.

11. Uji ne benzine

Gjate luftes, Qirezi ishte ende zone e lire
dhe e kontrolluar nga UăK-ja. Aty behej
njefare tregu dhe njerezit furnizoheshin
me artikuj te ndryshem.
Njeri duke shprazur nje kanister me
benzine, e mbante ombrellen siper kapakut
te rezervoarit per te mos rene pikat e shiut.
Njeri duke e shikuar kete skene i tha:
-O lum jarani, hiqe ate ombrelle, se uji ka hyre
moti ne kanister.

12. O babe, hajde ngjitma bishtin

Derisa Besimi punonte ne hapjen e istikameve
te UăK-se ne Polac, kishte thyer bishtin e kazmes.
Kur kthehet ne shtepi, e sheh te atin duke qendruar
me nje fqi.
Nga larg e therret e i thote:
-O babe, hajde ngjitma bishtin!

13. Kemba ne fyt

Gjate luftes edhe Bilalli nga Polaci, nje kohe
te gjate me familje kishte qendruar ne luginen e
Tushiles, ne nje tende najloni.
Nje natje i kishte thene gruas:
-Allahile, a mundesh me i ra ne fije nje endrre
qe e kam pare mbreme?
-He, hajerli qofte- ia ktheu e shoqja.
-Gati me ka dale shpirti, disi njefare trau me
kishte rene ne fyt dhe ma zinte frymen-ia ktheu ai.
Nderkaq, ajo duke qeshur ia ktheu:
-Mos u ben merak, se nuk ka qene tra,
por ishte kemba ime.

14. Andej ka perplot police

Njefare Sadiku nga Kozhica, nje dite ishte
nisur kembe per ne Polac. Diku ne rruge e
takon njerin me veture qe shkonte ne drejtim
te Qirezit. Ai u ndal dhe e pyeti plakun:
-A mund te shkohet per ne Qirez?
-ăfare Qirezi, more burre, andej nga Bešiqi,
po vijne forca te shumta. Ai e ktheu veturen,
e mori edhe plakun dhe kur arriten ne Polac,
Sadiku po i thote atij:
-Mua ndalma ketu se e kam nje moter e po
zbres e ti nese ke ndonje pune shume me
rendesi, shko ne Qirez, se ndoshta me kane
bere syte se s`ka police.

15. O ti njeri u kall

Ne kodren Te Lisat e Xanit ne fshatin Polac,
nje kohe te gjate ka qendruar nje punkt i
policise serbe. Ata dite e nate gjuanin me
arme te ndryshme, kurse fshataret veshtronin
mos po vijne me afer.
Nje grua, nje dite po i thote te shoqit:
-O ti njeri, u kall !
-Ai turrevrap nga dera e oborrit, te shikoje
mos po digjet fshati, kurse e shoqja ia pret:
-Jo, jo, nuk u kall fshati, porů

16. Dikush po lype hu ne kete shtepi

Njeri qe e kishte shtepine afer me ate ku
ishte vendosur njefare komisioni i emergjences,
nje dite duke kaluar prane murit te oborrit te
vet, i verejti dhjetra kuti te shprazeta te
gullashit. Shkoi ne shtepi dhe iu drejtua se emes:
-Nene, dikush po lype hu ne kete shtepi. Si ben
qe tinez te hahen gullashat e neve po don me
na bi ne bark pasuli i emergjences.
-Jo, djali i nenes, nuk jane ata gullashat tane,
po ata po i gjuajne mbi mur ne oborr tonin.

17. Do te vdesim te gjithe

Gjate kohes se bombardimeve te NATO-s mbi
caqet serbe, njerezit e paten shume veshtire
nga sulmet e parreshtura te forcave serbe.
Nje plak qe i kishte humbur shpresat se do te
shpetonin gjalle, iu thote disa ushtareve te UăK-se:
-Edhe nese shpetojme nga granatat, te gjithe
do te vdesim nga uria.
-Jo, axhe, liria eshte afer, dy jave mbahemi
me qumesht.
-E pastaj- š`bejme?- tha plaku.
-Pastaj edhe dy jave e shtyjme me mish, i presim lopet.
-Jo, jo, te gjithe do te vdesim- kembengul plaku.
-Ishalla akshami nuk na pret-ia kthu njeri.
Atehere plaku u kthjellua pak e tha:
-Mos bre djale, mos fol ashtu, a e din qe e kemi
zotin, ai na ruan e na shpeton.

18. Rojet e lara n`gjak te lopes

Dy ushtare te UăK-se nje mbremje kishin dalur
ne roje. Shoket e tyre ne ôshtabö per nevojat e
ushtareve kishin prere nje lope aty ne oborr.
Kur filluan gjuajtjet nga punkti i policise serbe,

19. ăka po sheh?
Nje ushtar i UăK-se qe kishte dylbi perpiqej
t`i percillte fluturimet e avioneve te NATO-s.
Nje shok i tha:
-A po sheh diška?
-Po-iu pergjigj ai-piloti e ndezi nje dunhill,
kurse une e ti po pime dushk mali te mbeshtjelle
me leter te thaseve.

20. Abeja ia sosi prapanicen policit

Kater pese shoke, ushtare te UăK-se kishin
zene pozite te mire perballe nje punkti te policise
serbe, por nuk kishin arme te tjera pos
kallasheve. Ata gjuanin ne drejtim te policise,
por pasi qe plumbat nuk arrinin deri atje, policet
ua shplonin prapanicen dhe talleshin me ta.
Pas pak aty arrin Bekim Berisha-Abeja dhe kur
i sheh te merzitshem i pyet:
-ăka keni, mos iu kane mbytur xhemite ne deti?
-Jo, i thane ata-por keta kallashet tane nuk po
na bejne pune.
-Hajt gjuani ju njehere-iu tha Abeja.
Ata gjuajten, kurse polici qe u zhvesh, me nuk
u ngrit ne kembe, nga snajperka e Abese.
__________________
Muzik Shqip - Filma Shqip - Mp3 Shqip - Humor - Chat Shqip - Kosova Chat

Me respekt stafi i www.albanur.eu
Reply With Quote
  #3  
Old 02-19-2011, 04:19 AM
albanur's Avatar
albanur albanur is offline
Administrator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,899
Default Re: Mahi nga Lufta e Kosoves, Libri i pabotuar i poetit Halil Xani

.
Biografia Halil XanitI Mahi nga lufta (pjesa e dyte)

20. Abeja ia sosi prapanicen policit

Kater pese shoke, ushtare te UăK-se kishin
zene pozite te mire perballe nje punkti te policise
serbe, por nuk kishin arme te tjera pos
kallasheve. Ata gjuanin ne drejtim te policise,
por pasi qe plumbat nuk arrinin deri atje, policet
ua shplonin prapanicen dhe talleshin me ta.
Pas pak aty arrin Bekim Berisha-Abeja dhe kur
i sheh te merzitshem i pyet:
-ăka keni, mos iu kane mbytur xhemite ne deti?
-Jo, i thane ata-por keta kallashet tane nuk po
na bejne pune.
-Hajt gjuani ju njehere-iu tha Abeja.
Ata gjuajten, kurse polici qe u zhvesh, me nuk
u ngrit ne kembe, nga snajperka e Abese.

21. Ma kishte pire lopa ujin

Njeri prej Klines se Poshtme, gjate luftes,
kishte pasur shume njerez ne shtepi, qe kishin
ikur nga fshatrat tjera. Nje dite i thote te
shoqes qe t`ia voke nje kusi uje per t`u pastruar.
Te hyje ne banjo ne shtepi i vinte turp nga grate
e huaja qe ishin mysafire, po i thote te shoqes
t`ia dergoje kusine ne ahur. Ajo ashtu edhe veproi.
Pas pak, ky me sapun e peshqir ne dore, shkoi ne
ahur dhe saora doli pa u pastruar. E shoqja e pyeti
pse doli aq shpejt e ai ia ktheu:
- O, ma kish pi lopa ujin.

22. A po mundesh me ike o vella

Vellai teper i merakosur per fatin e familjes
ne Kosove, therret te vellain ne telefon nga Zvicra.
-A jeni gjalle o vella?
-Po, po gjalle jemi edhe pak.
-A po mundeni te ikni neper male, o vella?
-Po ikim ngapak, po ikim por jo aq larg sa ti
o vellau i jem trimi.23. S`e vrau shkaun qe pinte birre


Zuke Dajakut i kishin thene shoket
se do t`ia jepnin nje snajperke, po qe
se do ta vriste nje shka qe shihej nga
larg ne oborrin e vet.
Zuka e pranoi kushtin, por kur permes
dylbise se snajperkes e verejti se
shkau po e pinte nje birre, iu tha shokeve:
Burra, une nuk mund ta vras. Qenka duke
pire birre. Gjynah.

24. A po ta hane lopet kashten o mik

Nje grup te rinjsh nga Polaci, duke
bredhur nga fshati ne fshat, u bie
rruga edhe neper Braboniq. Afrohen te
nje shtepi, therrasin dhe kerkojne leje
qe ate nate me shi ta kalonin ne plemen e
tij me kashte.
-Jo, valla nuk mund t`u bej konak,
se nuk ma hane lopet pastaj kashten.
-Ishte pergjigjur i braboniqsi.
Pas dy-tri ditesh, keta te rinj, duke u kthyer
nga Kotorri per ne Mitrovice, e shohin plemen
rrafsh me toke dhe te zotin qe sillej andej
pari e pyeten:
-Apo ta hane lopet kashten, o lum miku?


25. Shoket e Bunkerit, nuk i ze tash as kulla e Ademit

Nje grup gazetaresh ishin ofruar tek
bunkeri ku kishte qendruar Adem Jashari
para e gjate luftes. Pasi i bene disa
fotografi po e pyesin nje vendes.
-E dini ju zotri, kush ishin shoket e
Adem Jasharit qe kane qendruar ne
kete bunker?
-More zotni gazetar, siš po e shihni
ketu eshte bukur ngusht, por siš po
flasin tash njerezit, ata qe kane
qene ne bunker me komandantin,
tash nuk i ze as kulla e Jashareve.

26. O ti djale, merr edhe ti najsen !


Lufta kishte mbaruar. Naimi nga Drenasi
qe kishte qene luftetar i UăK-se, ishte
kthyer nga mali ne shtepi. Mezi kishte hyre
brenda nga kuterbimi i nje qeni te vrare kahere,
po brenda gjeti nje grua me disa femije duke
marre gjesende.
Ajo duke mos e njohur, i thote Naimit:
-O ti djale, merr edhe ti najsen se ketu paska gjithška!

27. T`parat le te vijne ato qejane kalle

Pas luftes, nje dite ne shtepine e shendetit

ne Skenderaj para ordinances se mjekut

pritnin perplot njerez.

Mjeku, pa te keq, por duke dashur t`iu jep
perparesi pacienteve me shtepi te djegura,
del e thote:
-Ju lutem burra, lironie rrugen per grate qe jane kalle.


28. Perde per ahur

Pas luftes, ne nje shitore te tekstilit, ne
Skenderaj, hyn nje fshatar nga Llausha
dhe i drejtohet shitesit:
-Ju lutem, a keni perde per dritare te ahurit?
Shitesi: ( duke e shikuar me habi)
-ăka po thua lum jarani, njerezit nuk po
kane te blejne perde per shtepi e ti thua per ahur.
-O burre, une nuk kam shtepi,
por me duhet perde per dritaren e vogel
te ahurit qe e kam adaptuar per banim,
se po te kisha shtepi s`do te
merzitesha fare per perde.

29. Hiqmi keto shkina prej oborrit

Pas mbarimit te luftes, njeri i kishte
ô gjeturö ne nje fshat te serbeve
disa lope te mira, aso bardhezi. I merr
e i qon ne shtepi, po ato nganjehere hynin
edhe ne oborret e fqinjve. Nje dite fqiu po
e therret te zotin e lopeve e po i thote:
-O kojshi, aman hajde hiqmi keto shkina
prej oborrit se s`po mund t`i shoh me sy!

30. O babi, po ecen kapela e UăK-se

Nje familje nga Runiku ishte kthyer
prane shtepise se djegur. Derisa te
rriturit perpiqeshin te bejne pak vend
per te hyre brenda nje voglush 4 vješar
uante neper oborr. Kur e kishte verejtur
nje breshke, ai me ze te larte e kishte
thirrur babain:
-O babi, eja shih si po ecen nje kapele e UăK-se.

31. Shtepite kabriolet

Pas mbarimit te luftes, ne pjesen
jugore te Mitrovices, derisa ecnim me
Hamdi Miftarin, nje serb nga
Runiku qe shkonte nen percjelljen e
KFOR-it, prej se largu po e pyet Hamdiun:
-Komsho, a din qish i kena shpijat atje ne Runike?
-Aaaa, komsho, mos vet, shume bet, sikur
tonat, kabriolet-iu pergjigj Hamdiu.

32. Serbet pam-pam

Gjate ofenzives se shtatorit te vitit 1998,
Hilmi Xani, nje ushtar i UăK-se, ishte
plagosur rende ne malet e Qyqavices.
Pas luftes shkon ne Tirane per nje
kontroll tek mjeket italiane. Duke hyre
ne porten e spitalit, njefare aparati nisi
te fishkelloje. Roja e ndali. Hilmiu
nxjerr nga xhepat gjithška qe kishte,
por aparati prape fishkellonte.
Hilmiu atehere nisi t`iu shpjegonte italianeve:
-Serbet, pam-pam, dhe bente me dore nga kemba.
Kur e fotografuan ne aparat te rentgenit, i thane:
-Ti vertet arme nuk paske, ama pam-pam municion po.

33. Me ta thye edhe tjetrin krah

Njeri nga Rezalla gjate luftes e kishte thyer krahun.
Dikur vone, pas lufte shkon te mjeku ne Prishtine.
Kur hyn brenda, mjeku po e pyet:
-Me ke je axhe?
-Me nje djale kam ardhur-iu pergjigj i rezallsi.
-S`po te pyes per djalin, po a je me Rugoven a
me Thašin- vazhdoi mjeku.
-Jooo, ne Drenica jemi te gjithe me Thašin-i tha ai.
-Qenka mire me ta thye edhe tjetrin krah-ia ktheu
mjeku me nervoze.

34. Plaku dhe kriteret per shtepi

Nje plak nga Rezalla kishte shkuar te
ankohet pse ende nuk ia kishin ndertuar
shtepine e djegur. Nje anetar i komisionit
komunal po i thote:
-Mixhok, per t`i plotesuar kriteret per
shtepi, ti duhet te kesh femije nen 5 vješ,
s`duhet te kesh lope, s`duhet te kesh
toke, traktor apo dike ne boten e jashtme.
-Demek- tha plaku me nervoze-sipas jush
une po u dashka te jem i vdekur dhe t`i
plotesoj kushtet per varr, a ?

35. Hyri KFOR-i, na u paska luajt nena

Nje plak po e sheh nje mocanikun e tij
duke ikur ne drejtim te malit.
-Ou, ndalu burre e mos u tut se kane
shkuar serbet, ka ardhe KFOR-i, erdhi liria, mos ik !
-Liria ka ardhe per ty se mua m`u paska luajt nena,tha plaku i cili nuik kishte qene bash i rehatshem.
__________________
Muzik Shqip - Filma Shqip - Mp3 Shqip - Humor - Chat Shqip - Kosova Chat

Me respekt stafi i www.albanur.eu
Reply With Quote
  #4  
Old 02-19-2011, 04:21 AM
albanur's Avatar
albanur albanur is offline
Administrator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,899
Default Re: Mahi nga Lufta e Kosoves, Libri i pabotuar i poetit Halil Xani

.
Biografia Halil XanitII GAZETARIA SI PeRVOJe

1. Shkronjat e vogla

Redaktori i nje gazete, i thote korrespondentit:
-Ju lutem, ju do te me verboni me ato shkronja
aq te vogla me te cilat po shkruani.
-Z. Redaktor, une vet jam i vogel, gruan e
kam te vogel, rrogen po ashtu te vogel, e
si mund te bej perjshtim e t`i shkruaj
shkronjat me te medha-i pergjigjet korrespondenti.

2. Qente ne radio

Gjate diteve te para te punes ne Radio Mitrovice,
mora per detyre nga redaksia ta zhvilloj nje
bisede me nje drejtor te nje shkolle
te mesme ne Skenderaj. Intervisten e mbarova,
nderkaq pjesen hyrese e kisha lene ta kryej ne
shtepi. Duke e montuar ate pjese, UHER-i im
regjistroi nje te lehur te forte te qenve mu
ne mbarim te fjalise: ôDegjues te nderuar
ne vazhdim do te ndiqni biseden qe zhvilluam
me drejtorin NNö.

3. Ti ketu e atje

Nje te shtune isha gazetar kujdestar ne Radio.
Per te arritur me heret ne shtepi, emisionin
ô Ngjarjet e ditesö ,te ores 16,5o minuta e lash
te incizuar ne shirit dhe ia dorezova teknikut.
Kur arrita ne Skenderaj, hyme me disa shoke
ne šajtore. Ne ora 16,50, une fillova t`i jap
lajmet ne radio, kurse njeri nga tavolina tjeter
me shikonte me habi e duke i ferkuar syte:
-A po me bejne veshet, apo je ti duke i dhene
lajmet-me tha.
-Jo- i thash, nuk po te bejne veshet.
-Atehere a po me bejne syte, apo je ti edhe
ketu-ma ktheu. E si eshte e mundur
ti ketu e atje, pernjeheresh?

4. Nuk kam treme, pasi jam me ty

Ne radio, shpeshhere e realizoja edhe nje
emision per femije. Nje dite kisha ftuar mysafir
Agim Gashin nga Kryshefci, i cili shkruante
vjersha per femije.
Para se te hyjme ne studio, i them Agimit:
-A po ke treme?
-Jo, me tha-pasi jam me ty e njihemi kahere.


5. Vetem karrigen mos ma ze!

Ne kohen kur isha korrespondent i radio
Mitrovices, ne Skenderaj, nuk kisha
zyre as telefon. Gjendesha si mundesha.
Nje dite shkova ne zyren e Sadri Hajres,
te cilin e kisha shok shkolle, e qe atehere
ai ishte sekretar i BVI-se per punesim.
Derisa ai shkoi ne nje zyre tjeter per
nje pune, une e e dergova nje raport ne radio.
Kur u kthye i thash:
-Me fal, ta shfrytezova pak telefonin.
-More sa per telefon, fol edhe me Amerike
nese ke nevoje, por te lutem vetem karrigen
mos ma ze- ma ktheu.


6. Po e rrezojme nje shtepi

Gjate dimrit te vitit 1985 pati rene
nje bore e madhe. Atehere punonim ne
nje zyre me Xhavit ăitakun. Ne raportuam
disa here per demet qe kishte shkaktuar
bora. Nje dite, s`kishim asnje ngjarje.
-ă`po bejme sot-i thash Xhavitit.
-Paj, po e rrezojme edhe nje shtepi-ma ktheu.7. Me mire kah ky berllok


Ecnim rruges neper qytet me Hamdi Miftarin.
Papritmas ai me terhoqi per dore andej
kah nje grumbull berlloku.
-Perse po na shtin neper kete berllok?-i them.
-Me mire te hyjme neper kete berllok, sesa
te takohemi me ate berllokun qe po vije drejt
nesh!- ma ktheu ai.

8. Mbledhja e mbyllur

Ne komitetin e atehershem te mbrojtjes ne
Skenderaj, mbahej nje mbledhje. Ne gazetareve
na thane se nuk ben te marrim pjese, ngase
kjo mbledhje ishte e mbyllur pasi ishte e nje
rendesie te vešante.
Pas mbledhjes, Sadriu po i thote Hamdi Miftarit:
- ăfare gazetaresh jeni ju qe ju perzune nga
mbledhja, ne te cilen u be fjale per blerjen e
dy maskave mbrojtese.
Hamdiu ia priti.
-E po šfare burri je ti, kur te nderruan nga
Kryesia, me nje femer, bile edhe ajo, grua shterpe.

9. Kafja pa sheqer

Shkuam nje here me Hamdi Miftarin
te nje drejtor. Ai na priti mire, por e hetuam
se s`deshi te na ofronte kafe me arsyetimin
se nuk kishte sheqer.
Hamdiu po i thote:
-Ne i pime kafete edhe pa sheqer.

10. Ekspozita

Me Hamdi Miftarin nje here trokitem
ne deren e shtepise se kultures ne Skenderaj.
Portiri e hapi deren vetem pak sa per t`u
marre vesh me neve. Hamdiu e pyeti:
-Perse bre vella dera mbyllur ne pike
te dites, mos keni rene ne bela me kend?
-O vella, eshte hapur nje ekspozite e po
vijne njerezit, po e bejne korridorin pa fshi,
hajt thash t`e mbylli deren me mire-
ishte pergjigja e portirit.

11. Ma blej kete majmun

Nje pasdite, dolem ne qytet me kolegen
Sebiha dhe me djalin e saj. Duke i shikuar
vitrinat, djali i vogel u ndal e nguli kembe:
-Mami, ma blej kete majmunin ne vitrine !
-Jo, biri i nenes, se me beheni pastaj dy-ia
ktheu Sebi.

12. Rrugedalja mbi rrethoje

Me Xhavit ăitakun shkuam te Rexhep Rushiti,
i cili asokohe ishte drejtor i ne fabrike. Pasi
qe punet ne kete kolektiv nuk shkonin edhe
aq mire, e punetoret iknin ne shtepi kur t`iu tekej
po i them:
-Z. Drejtor, ku eshte rrugedalja?
-Mbi rrethojen e telave-m`u pergjigj.

13. A ka ndonje te re

Para deres se kryetarit te komunes, une e
Xhavit ăitaku takojme sekretareshen e
kryetarit.
E pyeta ate:
-A ka ndonje te re sot ketu?
-Pse a e vjeter po te duket ty kjo a- nderhyri
Xhaviti.

14. Pulen e hame, ryshfetin jo

Pas luftes siguruam nje zyre me Kajtaz Gecajn
e Bekim Kastratin, por telefon nuk kishim.
Nje dite po i themi nje tekniku te postes si me shaka:
-Sa po kerkoni te na e siguroni nje linje telefonike?
-Ne nuk e hame ryshfetin- na e ktheu.
-Atehere, pasi nuk e hani ryshfetin, a ben
te shkojme ta hame nje pule bashke?
-Eh pulen ben, na tha.

15. Gruaja nuk eshte golf

Nje dite ne zyre erdhi nje koleg. Mua e
Kajtazit na tha:
Sot nuk jam ne pune. Erdha vetem sa t`
ju shoh se nuk kam kohe te rri , e kam
lene gruan tek hyrja e nderteses.
-Mos u frikeso se nuk ta merr askush,
ajo nuk eshte golf-ia ktheva.


16. Ramtamtamin na e le neve

Ne kombibusin e TMK-se, ishim perplot gazetare
qe shkonim per ne Runike, ku do te vazhdonte puna
ne aksionin e pyllezimit te siperfaqeve te zhveshura.
Nje kolege nga Prishtina ia mori kenges:
Ou moj Shqipni, mos thuaj mbaro-i-ova, e pastaj
vazhdoi me ram, tam, tam, ram, tam, tam. Une i thash asaj:
-Ti vetem vazhdo te kendosh, ramtamtamin na e le neve!

17. Ju ne burg une punoj per juve

Une perkohesisht isha i papune, ngase u nderpre
dalja e gazetes ne te cilen punoja si korrespondent
nga Skenderaj. Gati šdo dite dilja ne qytet dhe takohesha me koleget. Nje dite Isa po me thote:
-Po na akuzojne lidhur me nje shkrim dhe po na
kercenojne me burg. A do te vish te na vizitosh
nese na burgosin?
-Jo- i thash-nuk do te kem kohe, ngase
atehere do te punoj ne vend te juajin.

18. Dy rreshta nje faqe, nje faqe dy rreshta

-Kajtazit mjafton t`ia tregosh ngjarjen me dy rreshta,
e ai ta mbush nje faqe, po i them Ises.
-Mua-tha- mjafton te ma japesh nje faqe, prej saj i bej
dy rreshta.

19. A ka ketu xharrah

Kolegut Adem Metes (korrespondent i Kohes Ditore) i kishte shkuar nje komision i KEK-ut dhe pasi nuk e kishin gjetur ne shtepi ia lene porosine qe te paraqitet ne zyret e KEK-ut, ose do t`ia keputnin (rrymen). Me te kuptuar per kete, Ademi shkon atje, hyn ne zyre dhe iu thote:
-Une erdha kush eshte ketu xharrah qe don te ma keput, ja ku jam.
__________________
Muzik Shqip - Filma Shqip - Mp3 Shqip - Humor - Chat Shqip - Kosova Chat

Me respekt stafi i www.albanur.eu
Reply With Quote
  #5  
Old 02-19-2011, 04:22 AM
albanur's Avatar
albanur albanur is offline
Administrator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,899
Default Re: Mahi nga Lufta e Kosoves, Libri i pabotuar i poetit Halil Xani

.
Biografia Halil XanitTE BEMAT E DAUTIT

1. Dauti e zuri lepurin me dore

Para shume vitesh, gjate nje dimri, kishte
rene nje bore e madhe. Duke qendruar
ne ode, Dauti iu thote te pranishmeve se po
dilte ta zinte ndonje lepur. Pas pak, ai vertet
u kthye me lepurin e gjalle ne dore, te cilin
e kishte zene ne bore, ne kopesht, aty afer
shtepise dhe e hengren per dreke..


2. O Murat pritma qenin

Mursel Gjinofci ka qene dhenderr yni
dhe vinte shpesh te ne. Njehere qellon
ne ramazan e shkojne me i fale taravite
ne xhami. Ate mbremje hoxha kishte
thene se eshte gjynah ta trembesh e ta
frikesosh njeriun. Pasi i falin taravite, Dauti
shpejton dhe arrin i pari ne oborr e po i pret
pas nje dardhe te madhe. Kur arrijne, Murseli
ndalet e don te derdhe uje aty afer
dardhes, kurse Dauti n`ate moment lehe si qen.
-Murseli nga frika bertet:
-O Murat, mule pritma qenin se me hengri.
Kur e marrin vesh se ishte Dauti, Murseli po i thote:
-Daut bre, shpejt e harrove vajzin e hoxhes
se eshte gjynah ta frikesosh njeriun.


3. Me buke e pa buke

Gjate viteve te gjashtedhjeta, Dauti
se bashku me disa nga Kozhica shkon
ne Maqedoni per te punuar. Dalin
ne vendin ku shiteshin argatet dhe
merren vesh me nje pronar vreshte
qe te punojne disa dite tek ai. Sipas
marreveshjes, i zoti i vreshtes duhej
t`ua qonte edhe buken. Para se te
shkojne ne pune njefare Aliu, iu thote
qe diten e pare te hane shume buke,
ne menyre qe diteve te tjera t`iu sjelle
edhe me teper.
Ne diten e pare, kur e pa i zoti i
vreshtes se sa buke hanin ata, iu tha:
-Qe nga neser, do te punoni me buke te juaj!
Te nesermen, ata shkojne ne pune vetem
me nga nje buke nen sqetull.

4. Ode e mire me pshurre

Shkon Dauti te dajet ne Shallc, ne nje
darke te odes se re. Kishte aty pleq e
hoxhallare e kendonin edhe mevlud.
Pasi mendohet pak, Dauti i thote dajes:
-Vallha, more daje, per hajr te qofte
oda se te paska rene e mire dhe e mbare,
po ška koka mire me pshurre nga dritarja.
5. Per hajr bajrami

Te daja tjeter, Dauti shkon ne fjale nusje.
Ne mengjes, sipas zakonit, mesiti qohet
e ia ben perhajr dajes, e pastaj me
radhe te gjithe te pranishmit. Kur daja
vije te Dauti, ai i thote:
-Daja Murat, per hajr te qofte bajrami !
-Hajr paq nipash, po cili bajram, i madhi a i vogli?

6. Dauti te dajte n`dasem

Ne nje dasem te dajte ne Shallc, Dautit
dikush nga dasmoret ia kishte futur ne
xhep nje gote te šajit, atje ku e kishin
marre nusen. Ai nuk e kishte diktuar
derisa kishte daluar te kerceje, aty
ne nje kopesht ku ishin dasmoret. Kur e pa
se ka gote ne xhep ai e nxori dhe e perplasi
per trupi te nje dardhe te vjeter. Prej aty
dolen qindra anza, te cilat u versulen mbi
dasmoret dhe i bene pike e pese.7. Daje, te gjithe ishit bere kuaj


Kur shkon njehere ne Shallc, Dauti
takohet me dajen Rexhe. Pasi kishte
kuptuar se shumica prej dajeve i kishin
hequr qete e kishin blere kuaj, i thote:
-Daje, po me vjen mire, te gjithe ishit
bere kuaj.


8. Laj dardhat

Ne treg te Mitrovices, Dauti e sheh nje
daje duke shitur dardha. Dauti i mbush
xhepat dhe kur don te largohet, atehere
daja i thote:
-Daut, laj dardhat! Dauti niset kah šeshmja,
kurse daja i thote:
-Jo, jo, me uje, po me pare.

9. Dauti i hengri gjashte buke te tezja

Dauti kishte shkuar mysafir te tezja
ne Vernice te Vushtrrise. Ne mengjes,
tezja kishte nisur t`i piqte buket e elbeta.
Ajo e piqte nje, Dauti e hante. Keshtu,
me ngapak kripe, i hengri qe te gjashtat.
Kur Ukshini, burri i tezes, zgjohet nga
gjumi e kerkon buke, tezja i thote te
priste derisa t`i piqte te tjerat, se te
parat i kishte ngrene Dauti.

10. Hallven e hengri Dauti

Nje nate te madhe, pasdarke, Dauti
shkon n`kojshi me ndejte. E shoqja e
Seferit ia ofron taven me hallve, e
Dauti e hengri krejt. Ne mengjes,
kur Seferi kerkon pak hallve nga e
shoqja, ajo i pergjigjet:
-Vallahi, pati mbreme mjaft, por ka
qene Dauti dhe e hengri krejt.

11. Qel ti babe

Para shume vitesh, Dauti se bashku me te
vellain dhe babain nxirrnin cunga ne nje mal
te cilin donin ta shnderronin ne are. Dauti
fliste diška, kurse babai i tij, i cili vertet
nuk kishte floke, po i thote:
-Daut, qel ( cunga) mos fol!
-Qel ti, babe-ia ktheu Dauti.

12. Autobusi ne ler

Derisa Dauti punonte ne ndermarrjen
bujqesore ôProduktiö e udhetonte me
autobus, nje dite e kishte harruar bileten
mujore ne shtepi. Ne teposhteze te Polacit
dalin kontrolloret dhe e zene pa bilete.
Kur ata e pyesin perse nuk e ka nxjerre
bileten, ai ua kthen:
-Me falni se e kam harruar mujoren ne
shtepi, po nuk behet nami, le ta leshoje
shoferi autobusin ne ler, asgje nuk harxhon,
perse te paguaj bilete tjeter.

13. Ndryshimi ne pension

Pasi ishte ndare nga bashkesia familjare,
Dauti del nje dite ne Skenderaj. E takon
postieri dhe ia jep nje leter te te vellait.
Ai e hap, e lexon dhe e kupton se letra
ishte nga gjyqi dhe fjala ishte per dy muaj
burg per vellain qe e kishin zene pylltaret
ne mal.
Kur shkon ne shtepi i thote te vellait:
-Ketu eshte nje vendim per nje ndryshim
ne pension dhe duhet ta ndajme se
bashku. Kur ai kundershton, ky ia jep duke
i thene:
-Ia pafsh hajrin, i ke dy muaj burg!

14. Qeshni lope qeshni

Kur une hyra ne pune ne shkollen e Qirezit,
nje nate i ftova shoket ne darke. Disa qe e
njihnin Dautin si hokatar, i thane t`iu tregoje
se si ka vllaqite vet me vllaqe te therres, pasi
qe nuk i kane shkuar mire lopet.
Ai iu rrefeu, se si i ka lidhur lopet e u ka vene
talle te hane, te cilave duke vllaqitur iu ka thene:
-Qeshni lope qeshni.
Mysafiret nisen te qeshin me te madhe, e ai
e perseriste prape ate ôQeshni lope qeshniö

15. Kishe lopet jane ketu

Ate nate qe i kisha arsimtaret mysafire,
disa qe nuk e njihnin mire Dautin u preken
pak nga fjalet e tij ôQeshni lope qeshniö,
por gati i harruan ato, kur pasdarke Dauti
shkoi t`iu merrte ushqim bagetive dhe me
koshin perplot sane hyri ne ode dhe iu drejtua
me fjalet:
-M`falni burra, mendova se lopet jane ketu.

16. Dauti i ka derdhe kazanat

Hashim Xani e martonte nje djale. Kishte
bukur shume dasmore.
Njeri nga nipat me te vjeter i tha Hashimit
se nuk kishte mjaft mish.
Hashimi i tha:
-Ka pasur mjaft mish, po Dauti i ka derdhe kazanat.

17. Ju dhefsha n`te

Hashimi ishte duke ndertuar nje WC ne
fund te oborrit te Dautit. Derisa ishin
duke punuar erdhi Beka prej Kllodernice
dhe ne vend se t`iu thote puna e mbare, iu tha:
-O ju dhefsha n`te.

18. Tungatjeta-jo, jo

Duke shkuar per ne Skenderaj, Dauti
takohet me Avdullah Veliun, i cili vinte nga
drejtimi i kundert me bashkeshorten.
Ai i thote Dautit tungatjeta, kurse ky ia kthen:
-Jo, jo!
Kur e pyet me vone Dautin perse i kishte
thene ashtu, ky i pergjigjet:
__________________
Muzik Shqip - Filma Shqip - Mp3 Shqip - Humor - Chat Shqip - Kosova Chat

Me respekt stafi i www.albanur.eu
Reply With Quote
  #6  
Old 02-19-2011, 04:23 AM
albanur's Avatar
albanur albanur is offline
Administrator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,899
Default Re: Mahi nga Lufta e Kosoves, Libri i pabotuar i poetit Halil Xani

.
Biografia Halil Xanit


V KUSH eSHTe KY PLAK KAQ I RI ?

1. Ka vdekur Hajdari

Ne mbremje dikush thirri tek dyert e oborrit tim.
Doli djali im i vogel te shihte se kush ishte e š`donte.
Kur u kthye me tha:
-Babi, ishte nje djale i Taloviqe e te thirri se kishte
vdekur Hajdari, po varrosej neser.
Te nesermen me koleget gazetare shkuam ne Kodren
e Deshmoreve per ta percjellur varrimin e
nje komandanti. Kur e pash Hajdarin ne livadhe
duke ruajtur bagetine u thash kolegeve:
-A e shihni kete plak, mbreme kam qene i thirrur
te marr pjese ne varrimin e tij qe eshe dashur te behej sot.
Ata me shikuan me habi, ngase nuk e dinin se lajmi kishte qene i rreme.

2. ăelesat

Duke ecur neper trotuarin e nje rruge ne Mitrovice,
shoku me te cilin isha, kur i pa dy vajza nga drejtimi
i kundert me thote se do t`i mashtroje. Posa u
afruan ai nxori nje pale šelesa, po i sjell rreth gishtit
e po iu thote:
-I shihni keta šelesa, jane te mercedesit tim.
-Qenkan si te traktorit tone-ia ktheu njera.
3. Byreku

Me heret šmimi i byrekut dallonte,
varesisht se a ishte me mish a me
djath. Pasi e hengra byrekun, kur
desha ta paguaj, byrekxhiu me pyeti:
-E patet me mish, apo me djath?
-Vallahi nuk e di-ia ktheva, as
s`kishte djath, as mish, ishte vetem pite.

4. Ka gullash-s`ka gullash

Hyra ne nje gjelltore ne Skenderaj
dhe pyeta se š`kishte per te ngrene.
Ai djaloshi qe punonte aty m`i numeroi
disa lloje gjellrash e i ha se kishte
edhe gullash. Kur i thashe te me
sillte nje gullash, ai ma ktheu:
-M`falni por gullash nuk ka.
-Po ju thate se ka.
-Une te thash, se ashtu m`eshte mesuar goja.

5. As me mish as me qyfte

Diten tjeter, po ne ate gjelltore, derisa
po drekoja, hyri njeri qe e kishte kuleten
e holle. Gjellberesi i thote se ka pasul me
mish, ai ia kthen:
-A s`ka me qyfte a, atehere ma sillni pasulin pa mish.

6. A ka bišikleta ne Mitrovice?

Me Enver Bimbashin e Llaushes nje here
shkuam me autobus ne Mitrovice. Posa
zbritem nga autobusi, une me hapa me
te medhenj e lash ate bukur larg.
Ai po me therret e po me pyet:
-Halil, a din, a ka bišikleta me ble ne Mitrovice?
-Pse ľ i thash, a bišiklete ke ardhe te blesh a?
-Jo, me tha- por desha ta marr nje,
mbase mund te vij me bišiklete pas teje.

7. Kur eshte e shtune ne Skenderaj?

Ne bifene e Radios, ne Mitrovice,
pinim kafe me shoket e punes.
Pasi ra fjala per ditet e tregut,
nje shok me pyeti:
-Kur eshte e shtune ne Skenderaj?
-Te henen-iu pergjegja shpejt e shpejt.

8. Kush eshte ky plak?

Bashke me dhendrrin po udhetonim
me makine nga Theranda per ne Prizren.
Diku rruges, ai e takoi nje shok te vetin
dhe e mori. Posa hyri ai shoku e pyeti per
mua, dhendrrin tim:
-Kush eshte ky plak?
-Baballaku-iu prgjigj, ky.
-Mendova mos eshte babai yt kaq i ri
-ia ktheu ai shoku.

9.Tegllat n`aeroplan

Duke udhetuar me aeroplan nga Prishtina
per ne Dyzeldorf te Gjermanise e degjova
kete dialog te nje plaku e nje plake:
Plaku: ăka drešin i marrshe keto teglla me speca?
Plaka: Per djalin, plak. Atje s`ka speca.
ăka po ta zene tash rrugen tegllat.
Plaku: Jo, rrugen nuk po ma zene,
por beri e u rrezua aeroplani, tegllat thehen
e na prejne.

10. Drute e Xheles si thuprat e mesuesit

Me Kajtazin nga Skenderaj po pinim šaj.
Ne nderkohe erdhi edhe Xhela nga Qubreli.
Ai e ftoi qe ta shkarkonin traktorin me dru te
mira per dimer. Kur i shkarkojne, Kajtazi i
pakenaqur me drute, i kishte thene Xheles:
-Keto drute tua qenkan si ato thuprat me
te cilat na rrihte mesuesi ne shkolle.

11. Murseli e theu sahatin

Mursel Beqiri nga Likashani e kishte
pasur per merak nje sahat xhepi. Nje
dite i prishet diška e ia jep te birit
t`ia ndreq ne Prishtine. Pas pak ditesh
i prishet serish. I thote te birit:
-Ahmeto, bjerma nje šekiš ta ndreqi sahatin.
-Po qysh ndreqet sahati me šekiš o babe
-ia kthen ai.
-Ndreqet ndreqet-thote Murseli dhe kur
ia qon šekišin, ai e mori dhe e beri cope-cope sahatin.

12. Mbylle-hape deren

-Jam n`hall me keta mashkujt e mi-iu
kishte then mysafireve Mursel Beqiri
i Likashanit. Shkon gjysma e dimrit e me
duhet t`iu them: Ou, mbyllne deren
se u merdhime. Pastaj shkon gjysma e
veres duke iu thene: Ou lereni deren
hapur se u kallem nga zhegu.
__________________
Muzik Shqip - Filma Shqip - Mp3 Shqip - Humor - Chat Shqip - Kosova Chat

Me respekt stafi i www.albanur.eu
Reply With Quote
  #7  
Old 02-19-2011, 04:24 AM
albanur's Avatar
albanur albanur is offline
Administrator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,899
Default Re: Mahi nga Lufta e Kosoves, Libri i pabotuar i poetit Halil Xani

.
Biografia Halil XanitVI EDHE PULeN EDHE LULEN

1. Lopa eshte e re

Njeri e qet lopen ne treg per ta shitur.
Afrohet nje bleres e i thote:
-E mire po me duket lopa, po mos eshte pak e vjeter?
-Jaaa, ta jap me garancion se s`ka mbi 4 vjet.
Kur e bene pazar, šobani qe ishte edhe ai aty,
ia nisi vajit e tha:
-Po me dhimbset, se qe tete vjet e kam ruajt ne fushe.

2. Shume paske ngrene

Ne nje ode burrash, gjate nje ndeje, Murseli po i thote
nje nipit te vet qe ishte nje barkmadh:
-ăka ke n`ate bark?
-Mut!-iu pergjigj ai.
-Vallha, boll shume paske ngrene.
Kur Murseli e pyet edhe Hashimin,
ai per te mos i thene si Imerit, i thote se
ne bark ka bineq, kurse Murseli kete e pyet
se me ke i kishte.

3. Ou hajde merre edhe višin

Njeri kur shkon pasdarke ne ahur,
veren se dikush ia kishte vjedhur lopen.
Ai nga nervoza, del ne sokak dhe duke
menduar se hajni ende eshte diku afer,
bertiti:
- Ou, hajde burre merre edhe višin
se eshte i vogel, po bertet, gjynah.
4. S`mund te dal se po bie shi

Shkoi njeri i Skenderajt per ta regjistruar

makinen ne Mitrovice
Me dokumente nen sqetull, kur hyri tek referenti,
ai i tha se duhet ta sjelle edhe makinen, per t`ia
shikuar numrat.
Ky turrevrap u kthye dhe serish shkoi, por kur i
tha atij referentit se tash e ka sjellur makinen, ai iu pergjigj:
-Me vjen keq, nuk mund te dal te makina, se po bika shi.
5. Lum ti per djalin

Bisedojne dy shkrimtare nga Drenica:
I pari,( teper i nervozuar):
-Merreni me mend, djali ma dogji
doreshkrimin e romanit te fundit.
I dyti: Sa vješ eshte djali?
I pari: Trevješar.
I dyti: Lum ti per djalin, aq i vogel,
te dije ška eshte per stufe.

6. Zemra

Nje plake nga Murga i ankohet kardiologut
ne Skenderaj:
-Mbarova, doktor, vdiqa nga zemra.
Doktori: Mos u beni merak, zemra
do t`ju punoje si sahati sa te jeni gjalle.


7. Kembet mocanike


Nje plak nga Baksi duke u mbajtur ne kerrute,
hyn te mjeku, ne Shtepine e Shendetit ne
Skenderaj dhe i ankohet se ka dhembje
te medha ne njeren kembe. Mjeku i thote:
-Nuk eshte šudi. Vitet i kane fajet.
-Po, z. mjek, edhe kjo kemba tjeter eshte
mocanike me kete tjetren, por nuk po me dhemb
- i pergjigjet plaku.

8. Falli ne shpatull te pules

Pasi hane darke, njeri i thote nje plakut:
-Allahile, a priton me ma kqyre kete shpatulle
t`pules, ška po me thote, se ti kogja merr
vesh ne to. Ai po e kqyre e po i thote:
-Qysh pi shoh une, ti e paske nje lope plle
e po dojka me te pjelle se shpejti.
-Po, vallha ia qellove ia ktheu ai.
Pas pak ditesh, lopen ia hengri ujku ne mal,
e ky i zoti i lopes shkon te ai fare falltori
e po i thote:
-Ma hanger ujku lopen, nuk me doli si me pate thene!
-Burre, une nuk mujta n`shpatull ta dalloj
a eshte ujk a viš pas lope, veš diška e shihja
qe po i shkonte pas.


9. Paska ndjelle kob per krye te vet

Plaka: -O ti njeri!
Shimi: Hoj, more, ška te miren kie?
Plaka: Jo, une jo, as te mire as te keqe,
po pula qe po knon si knus.
Shimi; Eee, ška thojne?
Plaka: Vallha qysh kam nie, thojne ndjell
kob per te zotin e shpise.
Shimi: Per te zotin e shpise?! Bjerma qat sakice!
Plaka: ăka pi do o njeri?
Shimi: Bjerma sakicen, e mos e zgjat shume,
se kjo pula qe po knojka si knuse, nuk paska ndjell
kob per mu, te zotin e shpise, po per krye te vet.
10. Mua m`i jep para


Nje grup shokesh hyjne ne nje kafiteri.
Njeri prej tyre iu tha shokeve:
-Folni, ška deshironi te pini?
-Birra, po ška, u pergjigjen njezerit,
pos Ukes, i cili tha:
-Mua ne vend te birres m` i jep para.

11. Kujdes minat!

Ne oret e hershme te mengjesit,
inspektoret komunale kishin marre
nje aksion per ndalimin e puneve ne
ndertimet pa leje ne qytetin e Skenderajt.
Ne shume dyšane e shtepi banimi ( pa leje)
kishin vendosur shirit te verdhe.
Kur njefare Dushi, u ngrit e deshi ta
hap deren, e shoqja i bertiti:
-Ngadale se na qove ne ajer, a
s`po i sheh shiritat e minave.

12. Me ka humbur qeni

Sheremeti nga Klina e Mesme,
nje natje ishte zgjuar heret dhe
kishte dale ne ara. Kur takohet me
nje fqi ai e pyet:
-ăka je dale kaq heret?
M`ka hupe qeni bre e ka qene
shume i mire, se baben nuk e kisha lype.

13. A e shkeu maqorri gazeten

Njeri shkon per kryeshendosh.
Oda ishte e vogel e ne dritare
ne vend te xhamit kishte gazete.
Kur hyri ai qe ishte bukur trupmadh,
mašorri qe ishte nen stufe u tremb,
s`pati nga t`ia mbaj, i ra gazetes
e doli perjashta.
Ky u ngushtua e nga hutimi iu drejtua burrave:
-Burra a e shkeu mašorri gazeten a,
zoti iu lashte shendosh.

14. Edhe pulen edhe lulen

Syle Xani nga Polaci, pasi kishte dalur
ne pension, shkonte shpesh nder miq per vizite.
Pothuajse askund nuk shkonte pa te shoqen
Ajeten, te cilen e kishin lene pak veshet.
Nje dite shkojne ne Makermal.
Ata te shtepise e dinin se Ajetja i do fort
lulet dhe flasin nder vete qe te mos harrojne
t`ia japin nje, kur te nisen per ne shtepi.
Ajo nga levizjet e gojes, mendoi se
ata po flasin per pulen, e iu tha:
-Jo, jo, per neve mos preni pule,
nuk jemi jabanxhi.
Keshtu Syla e Ajetja e hengren pulen,
por te nesermen e moren edhe lulen.

15. A po flet baci Syle


Baci Syle nje here pati shkuar te djali
i dyte ne Norvegji. Nje dite e pyeta
Sadikun a po flet Baci Syle.
Ai m`u pergjigj:
-Po more po flet, bile edhe po ece.

16. Dhembi i qenit

Oda ishte perplot burra. Meshkuj
te shtepise e mysafire. Avdyli nga
Rezalla, duke e lekundur me gisht nje
dhemb, i ngeli ne dore. Ia dha te birit e i tha:
-Shko ne shtepi e jepja nenes kete dhemb
e thuaj se eshte i ujkut.
Djali ashtu veproi, por e ema ia ktheu:
-Gjuaje diku ne oborr, djalin i nenes,
se ky nuk eshte dhemb i ujkut por i qenit
e s`te duhet gje.

17. Une prej Mušibabe, e ti ?

Ne minjere kishte shkuar nje punetor i ri.
Pas dy-tri ditesh i vjetri po e pyet te riun:
-Nga te patem, lum miku?
-Nga Mušibaba-i pergjigjet ai, e ti?
I vjetri duke menduar se ai po tallet
me te, ia ktheu: -Une prej Mušinane.

18. Kah shkon ky autobus ?

Nje grua paksa e shtyre ne moshe,
kishte zbritur nga fshati ne qytet.
Ne satcion te autobuseve ajo qendronte
si e humbur, ngase nuk dinte te lexonte.
E pyeti nje djale qe ishte aty afer:
-Djalo, kah shkon ky autobus?
-Autobusi a, udhes po kah mendove ti,
per qiell a?-iu pergjigj djali i pasjellshem.

19. Oj nene e lava buallicen

Nje djale shkon te bunari per te marre uje.
Aty e sheh nje buallice, per te cilen mendoi
se eshte e tyre. E lau mire e mire dhe deshi
ta qonte ne ahur, por ajo nuk hynte. Shkoi e I
tha se emes:
-Oj nene e lava buallicen, po s`po mund ta ngujoj.
-O bir, buallica jone eshte brenda, kjo qenka
e huaja-ia ktheu e ema.
__________________
Muzik Shqip - Filma Shqip - Mp3 Shqip - Humor - Chat Shqip - Kosova Chat

Me respekt stafi i www.albanur.eu
Reply With Quote
  #8  
Old 02-19-2011, 04:25 AM
albanur's Avatar
albanur albanur is offline
Administrator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,899
Default Re: Mahi nga Lufta e Kosoves, Libri i pabotuar i poetit Halil Xani

.
Biografia Halil XanitVII SI DASHURIA

1. Vitet i kam kthyer ne Euro


Ato dite qe hyri ne perdorim euro,
nje njeri i thinjur i vardisej nje femre
rreth te njezetave.
Ajo u be nervoze dhe i tha atij:
- Si s`po te vjen turp prej 50 vjeteve
- qe i paske e po me nguc?
- Jo! Ia ktheu ai- une qe nga fundi i shkurtit
- vitet i kam kthyer ne euro.

2. A ma ndreqe ate punen qe te kam porositur

Seferi nga Klina e Poshtme shkonte me te
shoqen ne shtepine e shendetit. Ajo mbahej
fort per krahu te tij dhe mezi ecte. Aty diku
ne rruge Seferi e takon nje shok te tij dhe e pyet:
-A ma ndreqe ate punen qe te kam porositur?
-ăfare pune o njeri- i thote e shoqja.
-I kam thene te ma gjej nje grua, se ti me ke
lodhur, gjithe e semure.
-Jo po kthehemi ne shtepi-i tha ajo se me kaloi krejt.

3. Shtruar toka vajza

Takohen dy te moshuar. Njeri e pyeti tjetrin:
-Sa djem i ke, a i ke te martuar?
-I kam pese djem, nuk i kam martuar, as nuk
e kam ndermend.
Shtruar toka me vajza, le t`i marrin vet.

4. Nuk ma ethe lopen vella

Njeri qe e kishte nje race te mire, nje lope
ia shiti dhendrrit.
Pas disa ditesh motra po i thote te vellait:
-O vella, lopa po na del shume e mire, po šfare
hajri, qe disa here ka lype mezet, po badihava
ti nuk erdhe.
-Aiii, ška fole moter, pse me ardhe une e me
ta ethe lopen tue pase ti burrin e djemte tu.

5. Merre gruan time, s`me duhet gje

Derisa po rreziteshim ne plazhin e Golemit,
nje grua me te cilen u njohem, e mori gruan
time dhe u nisen te lahen.
-Vali-i them, po qe se me mbytet gruaja,
une e dua nje tjeter ne vend te saj.
Nauni, nje 65 vješar, nga Tirana po i thote asaj:
-Vali, moj, e degjove se š`tha kosovari,
me mire merre gruan time, edhe po qe se mbytet
une nuk kerkoj tjeter, ngase as kjo nuk
po me duhet gje.

6. Behu gati, tash ta bie mezatin

Njeri e qoi te birin ( pa lope) te nje kojshi
me e pyet se a do t`ia leshonte mezatin.
Troket ne dyer,del ai kojshia, po e sheh
djalin pa lope, e po i thote te hynte brenda.
-Jo, tha djali, erdha me te pyet a ma leshon
mezatin.
-Po more qysh jo, veš zhvishi ti pantollonat
deri sa ta bie tarakun.

7. Kur s`mundesh ti, une edhe ma hiš

Ishte martuar nje djale, por me nusen flinte
sikur me motren. Priti sa priti mos po ndryshon
diška ne te mire, por asgje. Iu kishte mbushur
mendja se ndonje plake i kishte bere magji.
Me ne fund vendosi te shkoje te nje
hoxhe i forte e te shkruaj hajmali. Duke
pritur, aty ne nje kopsht te hoxhes, njerezit
bisedonin per hallet e tyre, kurse djali šileguri
gojen, vetem i degjonte.
Kur i erdhi radha ketij djalit, edhe pse u
ngushtua shume, po i thote hoxhes:
-Hoxhe efendi, jam ne hall te madh. Jam
martuar tash sa dite, por asgje hiš, thash
mos mundesh ti te me besh nje hall.
-Jo bre djale, kur s`mundesh ti kaq i ri,
une nuk mundem edhe me hiš.

8. Veš m`u tranu

I vdes nje plakut gruaja. Shkojne me e pa
disa shoke si mocanike te tij dhe po e pyesin:
-Allahile, a po merzitesh?
-Allahile, mos me ju rrejte hiš, veš m`u tranu
e me dale ne mal.
-Qysh bre ti m`u merzite, a ende mujsheů
-O, jo bre burra mos ma merrni dallash.
Po merzitna se plaka me merrte n`gji e me
ate kerhamzen e saj me vente ne gjume.

9. Thirrma nje vajze

Duke kaluar afer konviktit te vajzave,
njeri i thote portirit:
-Ju lutem, a ben te ma thirrni nje vajze?
-Cilen vajze, ne cilin kat?
-Cilen te duash ti, s`ka rendesi.

10. Ia kerkoi gruan per nuse

Nje grua kogja e re dilte shpesh pa burrin e saj.
Nje djale iu kishte paraqitur dhe kishte
kerkuar qe te fejoheshin. Ajo djalit i kishte
thene se jam e Filan Fistekut. Dite pas ditesh
djali e gjen shtepine e atij dhe shkon i thote:
-Burre, po me vije keq te te them, por une jam
duke kaluar me vajzen tende, kam ardhe ta
kerkoj per nuse nese pajtoheni edhe ju.
-More djale, une ate nuk e kam vajze. Ajo eshte
gruaja ime e te lutem te mos kalosh me me te.
__________________
Muzik Shqip - Filma Shqip - Mp3 Shqip - Humor - Chat Shqip - Kosova Chat

Me respekt stafi i www.albanur.eu
Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
gazetaria humor, halil xani, humor drenicak, liber humoristik, mahi nga lufta


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off