Navigation » Forum > DAILY PRESS AND MEDIA, POLITICS... > Latest news from Macedonia » Serbia dhe Maqedonia pėr shkėmbim tė territoreve shqiptare!

Latest news from Macedonia Discuss Breaking News as it Happens around Macedonia

Reply
 
Thread Tools
  #1  
Old 06-27-2012, 04:35 AM
Fronter's Avatar
Fronter Fronter is offline
Super Moderator
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,769
Default Serbia dhe Maqedonia pėr shkėmbim tė territoreve shqiptare!


Serbia dhe Maqedonia pėr shkėmbim tė territoreve shqiptare!


Sipas ish kryeministrit maqedonas Lubēo Georgievski, nė periudhėn 2001-2003 Serbia dhe Maqedonia kanė zhvilluar bisedime pėr shkėmbim territoresh mes Maqedonisė, Shqipėrisė dhe Kosovės, shkruan sot “Lajm” i Shkupit. Edhe mė interesant ėshtė fakti se Georgievski thotė se pėr shkėmbimin e tillė ka biseduar me ish kryeministrin serb Zoran Gjingjiq.

Edhe pse Georgievski nuk pėrmend saktėsisht se nė cilėn periudhė janė zhvilluar kėto negociata, dihet se Gjingjiq ka qenė kryeministėr serb nė periudhėn 2001-2003, kur edhe humbi jetėn nė njė atentat.

Georgievski ka pėrmendur vetėm ish kryeministrin serb Gjingjiq si bashkėbisedues rreth idesė pėr shkėmbim territoresh, duke lėnė tė hapur dilemėn nėse nė ato biseda kanė marrė pjesė zyrtarė tė atėhershėm nga Shqipėria, Kosova ose pėrfaqėsues shqiptarė nga Maqedonia.

Kėto detaje ish kryeministri maqedonas i ka publikuar nė njė libėr ku flet pėr karrierėn e tij politike. Libri ende nuk ėshtė paraqitur nė shitje, mirėpo prej tani ka ngjallė interes tė madh nė opinion, pasi pjesė tė tij janė transmetuar nė disa media maqedonase.

Edhe Akademia Maqedonase e Shkencave dhe arteve gjatė konfliktit tė vitit 2001 nė Maqedoni doli me njė propozim pėr shkėmbim territoresh, sipas tė cilit pjesė tė Tetovės, Dibrės dhe Gostivarit do t’i bashkėngjiteshin Shqipėrisė, kurse rajoni i Likovės nė Maqedoninė verilindore do t’i bashkėngjitej Kosovės. Sipas kėtij propozimi, qė u pėrkrah edhe nga kryeministri i atėhershėm Lubēo Georgievski, Maqedonia nė shkėmbim do tė merrte qytetin e Pogradecit, zonėn e Prespės dhe bregliqenin e Ohrit e Prespės.

Me kėtė propozim, nga i cili mė pas Akademia maqedonase u distancua, parashihej edhe shkėmbim i popullatės shqiptare dhe maqedonase nga territoret qė do tė shkėmbeheshin mes dy vendeve.

__________________

Last edited by Fronter; 06-27-2012 at 05:39 AM.
Reply With Quote
  #2  
Old 06-29-2012, 09:22 PM
albanur's Avatar
albanur albanur is offline
Administrator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,899
Default Re: Serbia dhe Maqedonia pėr shkėmbim tė territoreve shqiptare!

Maqedonasit falsifikues tė historisė ballkanase

Maqedonasit janė falsifikuesit mė tė mėdhenjė tė historisė sė Ballkanit, ka shkruar ish-kryeministri dhe lideri aktual i VMRO-Popullore nė Maqedoni, Lubēo Georgievski nė librin e tij ‘”Ky jam unė”.

Nė kėtė libėr me shumė detaje edhe pėr luftėn e Kosovės dhe zhvillimet e tjera nė rajon, Georgievski ka folur edhe pėr luftėn nė Kosovė nė vitin 1999.

Sipas tij, nė luftėn e Kosovės ka qenė i lidhur drejtpėrdrejt me Shtėpinė e Bardhė nė Uashington, ku ka marrė instruksione pėr lejimin e NATO-s pėr hyrjen nė Kosovė.
“Ish-sekretarja amerikane Albraight atėherė kėrkoi lejen qė pėrmes territorit tonė tė sulmojnė Serbinė, edhe pėrmes frontit tokėsor”, ka shkruar Georgievski.

Sipas tij, nė takimet me ish-kryeministrin serb Zoran Gjingjiq ka biseduar edhe pėr shkėmbimin e territoreve midis Maqedonisė, Shqipėrisė dhe Kosovės, ndėrsa tė njėjtėn ēėshtje e ka diskutuar edhe me Arbėr Xhaferin, i cili ishte pjesė e koalicionit tė pėrbashkėt qeveritar mes VMRO-DPMNE dhe PDSH atėkohė, gjatė konfliktit tė vitit 2001 nė Maqedoni. Kėto detaje tė kėtij libri janė nxjerrė dhe komentuar nga disa media maqedonase dhe serbe. (INA)
__________________
Muzik Shqip - Filma Shqip - Mp3 Shqip - Humor - Chat Shqip - Kosova Chat

Me respekt stafi i www.albanur.eu
Reply With Quote
  #3  
Old 06-29-2012, 09:25 PM
Kujdestari's Avatar
Kujdestari Kujdestari is offline
Member
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,470
Default Re: Serbia dhe Maqedonia pėr shkėmbim tė territoreve shqiptare!

“Gjingjiq u vra pasi donte tė shkėmbente territore”

Ish-kryeministri i Maqedonisė, Ljubqo Georgevski, beson se ish-kryeministri i Serbisė, Zoran Gjingjiq, u vra nė njė atentat pasi dėshironte tė bisedonte pėr shkėmbime territoresh midis Serbisė, Maqedonisė, Shqipėrisė dhe Kosovės.

Nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen boshnjake “Dnevni Avaz”, ai shkruan se do tė ofrojė detaje tė tjera kyēe tė personalitetit tė Gjingjiq nė autobiografinė e tij qė do tė publikohet shumė shpejt.

Megjithatė, ish-kryeministri maqedonas, njėkohėsisht njė shtetas bullgar, vlerėsoi se “tashmė ėshtė e qartė qė nėse Gjingjiq do tė kishte jetuar mė gjatė, harta politike e Ballkanit mund tė kishte qenė e ndryshme nga e sotmja”.

Georgevski, lideri i parė i partisė VMRO-DPMNE, qė tashmė udhėheq Maqedoninė, gjithashtu zbuloi se takoi pėr 15 minuta nė burg Sllobodan Millosheviqin, gjatė njė vizite nė Hagė dhe se i dha NATO-s aprovimin pėr tė sulmuar Serbinė nga territori i vendit tė tij nė vitin 1999, ndonėse kjo rezultoi mė pas e panevojshme.

Nė njė shprehje tė rrallė sinqeriteti, Georgevski gjithashtu pranoi se “maqedonasit janė falsifikuesit mė tė mėdhenj tė historisė nė Ballkan”.

Ish-kryeministėr i Serbisė, Gjingjiq u vra nė vitin 2003 nga njė snajper nė dalje tė njė godine qeveritare nė Beograd. Mė vonė, vrasėsi u lidh me njė grup nacionalist, i ashtuquajtur “grupi i Zemunit”, qė kundėrshtonte politiken e Gjingjiq pėr njė bashkekzistence paqėsore me fqinjėt.
Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off