Navigation » Forum > GENERAL KNOWLEDGE > Language, Literature, Art & Publishing » Libri i parė monografik i Bibliotekės “Hivzi Sulejmani”

Language, Literature, Art & Publishing In this forum you can give a contribution to the Albanian language, art, literature and write poetry, etc..

Reply
 
Thread Tools
  #1  
Old 01-09-2012, 11:40 AM
Fronter's Avatar
Fronter Fronter is offline
Super Moderator
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,762
Default Libri i parė monografik i Bibliotekės “Hivzi Sulejmani”


Libri i parė monografik i Bibliotekės “Hivzi Sulejmani”

Sukses i arritur i Bibliotekės publike “Hivzi Sulejmani” tė Prishtinės vitin 2011, konsiderohet botimi i monografisė pėr kėtė institucion, autor i sė cilės ėshtė punonjėsi shumėvjeēar Sylejman Pireva, qė aktualisht gjendet nė pozitėn e koordinatorit.

Monografia nė fjalė mban titullin “Biblioteka publike “Hivzi Sulejmani” e Prishtinės (1945-2010), ndėrsa botues dhe financues ėshtė vetė kjo bibliotekė.

Libri ėshtė ndarė nė katėr periudha dhe ėshtė shtjelluar kryesisht sipas njė rendi kronologjik tė ngjarjeve nė kohėzgjatje prej 65 vjetėsh. Ndarja kėsisoj nė periudha aq sa ē’ėshtė praktike ėshtė edhe logjike, sepse janė vetė ngjarjet e ndodhura dhe rrethanat e krijuara qė i karakterizojnė dhe i bėjnė tė duken tė dallueshme.

Vlera e kėsaj monografie ėshtė njė kontribut i ēmueshėm pėr ta njohur gjerėsisht veprimtarinė e kėsaj biblioteke, por edhe njė ndihmesė e mirė pėr tė gjithė ata qė mėtojnė tė merren kurdoherė me kėtė institucion kulturor dhe edukativ. Sepse ky libėr ėshtė i bazuar nė burime origjinale tė shumta, nė dokumente dhe literaturė tė shumėllojshme.

Libri ka 315 faqe, nė tė cilin ėshtė pėrfshirė edhe albumi fotografik.
__________________
Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
hivzi sulejmani


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off