Navigation » Forum > MOST POPULAR ALBANIAN FORUMS ON THE INETERNET > Style and Beauty » Anxhela Martini: Bukuria qė nuk i lė vend imagjinatės

Style and Beauty Discuss all the related topics around Miss Albania, Miss Kosovo, beauty pageant and Fashion shows

Reply
 
Thread Tools
  #1  
Old 01-04-2012, 02:46 PM
Media_Group's Avatar
Media_Group Media_Group is offline
Super Moderator
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,467
Default Anxhela Martini: Bukuria qė nuk i lė vend imagjinatės


Anxhela Martini: Bukuria qė nuk i lė vend imagjinatės

Historia e saj nisi si ajo e qindra emigrantėve shqiptarė: njė vajzė e vogėl 9-vjeēare, qė u detyrua tė linte pas qytetin e lindjes, Shkodrėn, pėr t’u larguar sė bashku me familjen nė Zvicėr, nė fillim tė viteve ’90.


Anxhela Martini: Bukuria qė nuk i lė vend imagjinatės
Por sot, emri i Anxhela Martinit renditet mes femrave mė tė bukura tė botės, punon si modele me agjencinė e famshme ‘Elite’ nė New York dhe ėshtė renditur ndėr 10 femrat mė tė bukura tė botės, nė ‘Miss Universe 2010’, konkurs nė kujdesin e Donald Trump.

Por, Anxhela 25-vjeēare, ėshtė nė qendėr tė vėmendjes jo vetėm pėr arritjet e saj profesionale nė fushėn e modės, por edhe pėr historitė e pėrfolura tė dashurisė, skandalet e vogla mediatike dhe batutat e guximshme.

Por, shkodrania Anxhela, nuk mjaftohet me kaq e shkon mė larg … e bukur po, por edhe biznesmene! Gjithmonė nė industrinė e modės e nė njė pikė qė e njeh shumė mirė, atė tė rrobave tė banjės seksi. Fundja, kush mė mirė se ajo mund t’u bėjė reklamė krijimeve tė veta?

Jeni larguar nga Shqipėria, fare e vogėl, nė moshėn 9-vjeēare. Mban lidhje me vendlindjen, apo ruan kujtime qė tė lidhin me Shkodrėn?
Sigurisht! Shkodra fle thellė brenda meje; ėshtė vendi ku filloi gjithēka dhe portreti i asaj ēfarė jam sot. Shumė kujtime mė lidhin me atė qytet – gjėja e parė ė vjen ndėr mend ėshtė dashuria. Ajo mė e madhja e e pakushtėzuara: dashuria e prindėrve tė mi. E mė tej, dhjetėra tė tjera: ushqimi i mrekullueshėm shqiptar, ai qė gatuante mamaja ime, apo qasja me ekranin, programet argėtuese italiane kanė qenė tė preferuarat e mia; fqinjėt me thashethemet e sė pėrditshmes, unė herė vajzė e herė djalė ēapkėn, konkursi i parė i bukurisė (kur isha ende fėmijė), mėsuesit e parė e tė tjera kujtime, qė mbushėn nėntė vitet e para tė jetės sime nė Shkodėr.

Familja jote emigroi fillimisht drejt Zvicrės, e mė pas ti shkove nė SHBA. Sa tė vėshtira ishin vitet e emigrimit, si e kujton atė kohė?
Largimi drejt Zvicrės ishte i trishtė! Mė mungonte Shqipėria, qyteti im, tė afėrmit, miqtė, gjithēka. Pėrshtatja me njė kulturė tė re, ritet, apo edhe ushqimin ishte jo i thjeshtė. Viti i parė ishte tejet i vėshtirė. Mė pas, gjithēka shkoi nė vend tė vet dhe nėse mė pyet sot, Zvicra ėshtė pjesė e imja ashtu sikurse Shqipėria, Ndėrsa New York-u, ishte ėndrra ime qėkur isha njėmbėdhjetė vjeē ose mė mirė, u bė i tillė qysh prej vizitės time tė parė (ishte periudhė Krishtlindjesh). Pata ndjesinė sikur e kisha jetuar mė parė kėtė qytet. Mbaj mend t’ia kem thashė babait kėtė dhe ditėn qė u larguam, qava jo pak. Kaq mjaftoi qė NYC tė zinte vendin e parė nė zemrėn time. Desha gjithēka tė atij qyteti dhe i vura vetes njė objektiv tė ri e shumė tė rėndėsishėm: njė ditė do tė jetoja nė New York! Sigurisht, nuk ishte e lehtė, por kur dėshiron diēka vėrtet, ēdo pengesė apo hendek qė tė del pėrpara bėhet mė i thjeshtė pėr t’u kapėrcyer. Kėshtu, New York-u pėr mua u bė sinonimi i viteve mė tė mira dhe falėnderoj zotin pėr kėtė. E them me bindje se, nėse do tė isha gjendur nė tjetėr vend, do ta kisha shumė tė vėshtirė tė ndėrtoja njė jetė. Gjithēka lidhet me mėnyrėn sesi ndihesh e mė pas, bėhet e thjeshtė qė gjėrat rrjedhin natyrshėm.

E ke menduar gjithmonė veten njė modele? Ky ėshtė profesioni qė ke dėshiruar, apo gjithēka erdhi rastėsisht?
Gjithmonė kam dashur tė jem modele, apo thėnė ndryshe, kam dėshiruar gjithmonė llojin e jetės qė kam. Kam pretenduar maksimumin dhe kam besuar gjithmonė nė atė qė bėj; shpesh i shfaq dėshirat edhe me zė tė lartė (sado tė guximshme qofshin ato), aq sa miqtė mė quajnė tė ēmendur. Megjithatė, nėse tė ėndėrrosh shumė, tė kesh ndershmėrinė ta pranosh dhe tė besosh fort se do t’ia dalėsh, nėnkupton tė jesh pak ‘e ēmendur’, atėherė … po, jam pak ‘e ēmendur’!

Jeni nė fushėn e modės, qė nė moshėn 18-vjeēare, sa e vėshtirė ėshtė pėrballja? Ke pasur mbėshtetje nė kėtė drejtim?
Kam pasur jo pak ndihmė dhe lehtėsira. Dua tė pėrmend Fadil Berishėn; njė njeri i mrekullueshėm, qė ka asistuar fillesat e mia dhe ka qenė gjithmonė i pranishėm, sa herė kam pasur nevojė pėr ndihmė. Ai ka ndihmuar edhe shumė vajza tė tjera shqiptare (mes nesh e quajmė ‘babai i miseve’). Ai ėshtė njė tjetėr ėndėrrimtar ‘i ēmendur’, por edhe ai, si unė, vjen nga njė vend i mrekullueshėm, qė ndėr tė tjera ka njė karakteristikė: lind njerėz me zemėr tė madhe. Njė ndėr cilėsitė e tij ėshtė aftėsia pėr tė njohur njerėzit, si askush tjetėr. Kėshtu,diēka qė mė kanė mėsuar vitet ėshtė se nuk mund t’ia dalėsh kurrė i vetėm. Suksesi i njė njeriu ėshtė produkt i punės sė njė skuadre dhe kur them skuadėr nėnkuptoj familjen, miqtė, njerėzit qė tė besojnė edhe atėherė kur ke humbur besimin nė vete. Dhe unė kam pasur fatin tė kem mbėshtetjen e njė ‘skuadra’ tė tillė. Familja ime ka qenė dhe ėshtė ende sot, e pranishme nė jetėn time (ata ende kujdesen pėr gjithēka); nuk do tė isha askund dhe mbėshtetjen e secilit prej tyre.

Ēfarė tė frymėzon, ēfarė modelesh aspironi dhe ndiqni nė jetė?
Frymėzimi im ėshtė jeta; jam ekstremisht e dashuruar me tė. Ndėrsa modelet fillojnė me figurat e familjes dhe njerėzve qė mė rrethojnė dhe mė pas, me emra tė tillė tė suksesshėm si: Heidi Klum, Angelina Jolie, Beyonce, Marylin Monroe dhe Elizabet Tailor.

Punoni me agjenci tė mėdha dhe shumė serioze, si ‘Next’ apo ‘Elite’; ēdo tė thotė tė punosh me emra tė tillė?
Ėshtė kėnaqėsi sigurisht, tė punosh me emra tė mėdhenj, por me kalimin e kohės bėhet diēka e zakonshme. Megjithatė, pavarėsisht tė tjerave, e rėndėsishme ėshtė tė pėrkushtohesh nė punėn qė bėn.

Keni pozuar pėr ‘Sports Illustrated’, njė super¬revistė ku pa dyshim ėshtė shumė e rėndėsishme tė jesh nė faqet e saj, si je ndier?
Oh, ishte e mrekullueshme! Ishte njė surprizė e madhe (ishte viti i parė nė NY, pėr mua). E dehur nga lumturia dhe suksesi i papritur, besoj se nuk ia ndjeva peshėn. Ndėrsa sot, e njėjta revistė mė dha njė tjetėr kėnaqėsi: ata mė shpallėn ‘Zonjusha e ditės’. Gjėra tė vogla qė japin shumė kėnaqėsi, sidomos kur janė surprizė dhe siē thonė ata tė ‘Sports Illustrated’: modelet shqiptare e bėjnė edhe mė tė mirė punėn.

Nuk ke hezituar kurrė tė nxjerrėsh hiret, deri nė fund madje… Mendon se nė njė profesion tė tillė ėshtė e detyruar tė japėsh maksimumin, qoftė edhe nė ekspozimin e trupit (profesionalisht, kuptohet)?
Nė ēdo punė je i detyruar tė japėsh maksimumin, por edhe tė ndėrtosh njė hierarki rregullash. Besoj nė imazhin e mirė dhe jo nė ekspozimin e tepruar.

Format e tua perfekte dhe paksa mesdhetare, ju kanė bėrė njė modele ideale pėr veshjet intime dhe rrobat a banjės. Sa komfort ndihesh kur tė pozosh veshje tė tilla, nė foto seksi dhe provokuese?
Ndihem shumė mirė me pozimet me tė brendshme. Ėshtė bukur tė ‘festosh’ si duhet tė qenit femėr dhe nuk ka asgjė tė keqe tė jesh njė grua seksi (me klas, gjithmonė). Mendoj se jam shumė pranė kėsaj natyre dhe po e pėrjetoj kėtė ndjesi kaq tė bukur!

Nė fakt, sa provokuese jeni nė jetėn e pėrditshme?
Nuk kam provokuar kurrė me qėllim! Thjesht jam unė edhe gjithēka tjetėr, qėndron nė kėndvėshtrimin e secilit.

Pa dyshim, kjo qė bėri xhiron e botės, ėshtė fotoja e juaj e pak kohėve mė parė, ku ju shfaqni pjesėt intime nėn fustanin e mbrėmjes, nė ‘CFDA Awards’, ku pamja nuk i linte vend imagjinatės…Ėshtė e vėrtetė se gjithēka ishte rastėsi e pamenduar? Duket sikur dora, vendosur me delikatesė, pranė fustanit, tregon pikėrisht se po ekspozon diēka…
Sigurisht qė ishte aksidentale! Nuk mė besohet qė shumėkush mendoi se ishte nj gjest i qėllimshėm. Ishte shokuese pėr mu! Ėshtė pėrtej vetėbesimit tė ‘tregosh gjithēka dhe tė buzėqeshėsh nė tė njėjtėn kohė. Ka qenė njė ndėr gjėrat qė mė ka dhembur mė shumė e gati-gati, s’mė besohet se mė ndodhi pikėrisht mua! Megjithatė m’u desh tė mblidhja veten, tė shkoja nė punė dhe jeta vazhdoi me ritmin e saj.

Shprehja juaj: ‘Always wax you, never know what will happen’ (depilohu gjithmonė, asnjėherė nuk i dihet!), nuk mė duket e pamenduar…Madje, mund tė them se te burrat ka bėrė njė efekt tė madh kjo….
Ėshtė e vėrtetė qė e kam thėnė, por ishte thjeshtė njė batutė, jo moto! Njė gjė ėshtė e sigurt ajo qė them unė, nuk ėshtė gjithmonė ajo qė mediet interpretojnė (me fjalėt e tyre), apo perceptojnė.

Ke qenė nė vėmendje tė medieve botėrore edhe pėr lidhjet e tua tė pėrfolura, sė fundmi Kanye West! Tė luten, mos na dekurajo duke thėnė se ju jeni ‘just friends’…, ai ėshtė shumė simpatik! Sa tė vėrteta ka pėr lidhjet etua me personazhe tė famshėm?
E vetmja gjė qė mund tė them ėshtė se, kjo histori ėshtė tepėr personale. Vjen njė moment qė kupton rėndėsinė e kufirit midis privates dhe publikes dhe unė zgjedh tė mos e ndaj kėtė me tė gjithė…nuk je dakord me mua!

Po pėr njė puthje tė fundit tė pėrfolur me Donald Trump?
Ha, ha, ha! Nuk mė shqetėsojnė aspak! Nuk u kushtoj rėndėsi gjėrave tė tilla prej shumė kohėsh, thuajse 95 pėr qind e asaj qė thuhet ėshtė thjesht thashetheme. Trump ėshtė njė zotėri lumturisht i martuar dhe kėtė e di gjithė bota. Ėshtė qesharake tė shohėsh sesi media e zhvendos fokusin nga njė eveniment me pėrmasa tė mėdha, nė njė ritual (siē ishte puthja ime nė faqe!) i cili u ndoq nga tė gjitha miset e tjera!
Unė nuk mėrzitem, pėrkundrazi, herė-herė jeta ime mė duket si njė seria me disa episode.

Jeni e vetmja ‘Mis Albania’, qė keni arritur nė nivelet mė tė larta nė ‘Miss Universe’, si ndihesh?
Pjesėmarrja nė ‘Miss Universe Albania’, ka qenė njė prej vendimeve mė tė mira qė kam marrė ndonjėherė! Fillimisht nuk mė pėlqeu ideja, por falė zotit, Fadili mė bindi dhe sot ja ku jam. Ishte njė lėvizje strategjike pėr karrierėn time. Edhe evenimenti nė vetvete ishte njė eksperiencė e paharrueshme pėr mua. Nuk mund tė mos pėrmend njė prej momenteve mė tė rėndėsishme, sfilita me kostum kombėtar. Ky i fundit, u dizajnua posaēėrisht nga dizenjuesit e ‘Victoria’s Secret’ dhe u quajt ‘Albanian Eagle Wingės’. Besoj se prezantoi denjėsisht vendin tim.

/Telegrafi/
__________________
Reply With Quote
  #2  
Old 01-04-2012, 03:00 PM
Media_Group's Avatar
Media_Group Media_Group is offline
Super Moderator
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,467
Default Re: Anxhela Martini: Bukuria qė nuk i lė vend imagjinatės

Anxhela Martini, zhveshja e parė pėr 2012

Orėt e para tė vitit 2012 modelen shqiptare Anxhela Martini e kanė gjetur tė zhveshur.

Bukuroshja ka publikuar nė faqen e saj personale ne FB njė set fotosh, ku bien nė sy imazhet provukuese, gjysmė e zhveshur teksa pozon para aparatit fotografik.

Ka gjasa qė ky vit tė jetė i mbarė pėr modelen, pasi siē edhe ka premtuar, sivjet pritet qė tė realizojė njė sėrė projektesh, tė cilat do tė finalizohen nė pasarelat e emrave mė tė njohur tė modės, por edhe me sete fotografike.
__________________

Last edited by Kujdestari; 01-04-2012 at 09:38 PM.
Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off