Navigation » Forum > MOST POPULAR ALBANIAN FORUMS ON THE INETERNET > Latest news about Albanian celibreties » Kaltrina Selimi: Dasmėn time s’e imagjinoj pėrrallore

Latest news about Albanian celibreties News and gossip about Albanian singers

Reply
 
Thread Tools
  #1  
Old 04-29-2011, 10:30 AM
Kujdestari's Avatar
Kujdestari Kujdestari is offline
Member
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,471
Default Kaltrina Selimi: Dasmėn time s’e imagjinoj pėrrallore


Kaltrina Selimi: Dasmėn time s’e imagjinoj pėrrallore

Ajo ėshtė njė kėngėtare qė rrezaton nga ėmbėlsia dhe nga tiparet e saj joshėse. Njė femėr e cila si nga bukuria, ashtu edhe nga zėri melodioz ka bėrė dhe po bėn ēdo ditė e mė shumė fansa pėr vete. Ka njė emėr tepėr tė veēantė, sepse dhe vetė ėshtė e tillė nė ēdo detaj qė e karakterizon.

Do tė vijė nė njė intervistė pėr faqet e “Bluetooth” me sharmin dhe elegancėn qė gjithmonė e kanė shoqėruar, njė nga zėrat mė tė veēantė tė skenės kosovare… Po flasim pėr Kaltrina Selimin, kėngėtaren e njohur tė estradės shqiptare e cila qė nga dita e parė qė ėshtė promovuar nė tregun muzikor ka korrur njė sukses tė jashtėzakonshėm me kėngėt e saj. Tė gjithė e njohin si kėngėtaren e hiteve, pasi ajo qėllon gjithmonė nė shenjė me kėngėt qė sjell pėr publikun shqiptar. Nė kėngėt e saj gjen si ritmin pėr tė kėrcyer, ashtu edhe tekstin pėr ta ndjerė. Sigurisht qė nuk mungon asnjėherė perfomanca e saj e shkėlqyer qė pėrplotėson nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme paraqitjen e saj skenike. Nė kėtė intervistė pėr ne, Kaltrina pėrcjell informacion pėr projektet e saj mė tė reja muzikore. Por, lexues tė dashur ėshtė shumė interesant rrėfimi i saj pasi pėrveē tė tjerash ajo tregon edhe planet pėr dasmėn…

Si po kaloni kėto kohė?

Meqė ditėt tani janė mė tė ngrohta, energjia pėr tė punuar dhe pėr tė dalė mė tepėr ėshtė mė e madhe dhe sigurisht po kaloj kohė shumė tė bukura.

Kjo stinė ėshtė e ngjeshur me koncerte. Si i vlerėsoni ofertat dhe nga sa variojnė ēmimet?

Mendoj se kam oferta mjaftueshėm, por nuk do tė thotė se e pranoj ēdo ofertė qė mė bėhet, sepse jo tė gjitha vendet i plotėsojnė kushtet pėr tė mbajtur njė mbrėmje. E sa i pėrket ēmimit mendoj qė kam njė ēmim tė arsyeshėm.

Sa kohė pėrpara ju bėhen ofertat pėr koncerte?

Pėr tė qenė mė e sigurt pėr ēdo gjė, duke marrė parasysh disa detaje preferoj qė t’i pranoj vetėm ofertat qė janė afėr datės se ftesės… Pėrjashtim bėhet pėr sezonin e verės, ku ofertat bėhen disa muaj pėrpara.

Nga intervista jonė e fundit ju keni realizuar 2 klipe, po si fillim do flasim pak pėr klipin e kėngės “Harromė”. Cilat janė pėrshtypjet qė keni marrė pėr atė kėngė?

Nė pėrgjithėsi e kanė vlerėsuar si njė kėngė me njė melodi tė mirė, tė kėndshme dhe njė tekst shumė aktual.

Sakaq, vetėm pak ditė mė parė ėshtė publikuar klipi i kėngės suaj tė fundit “Zero”. Si erdhi ky klip?

Kėnga ‘Zero’ ėshtė punuar mė herėt, madje unė e kam lanēuar atė nė muajin janar, kurse tanimė ia kam realizuar dhe klipin… Kėnga me titull ‘Zero’ e kompozuar dhe orkestruar nga kompozitori shumė i njohur Don Arbas dhe me tekst tė Bekės, me sa kam kuptuar ka ardhur shumė mirė tek publiku. Klipin e kam punuar me produksionin ‘IMAGINE’ me tė cilėt kam bashkėpunuar dhe mė herėt. Kėnga ėshtė dėgjuar shumė dhe ėshtė pėlqyer mjaft, por edhe komentet qė kam marr pėr klipin, ndonėse e kam lanēuar kėto ditė kanė qenė tė gjitha shumė tė mira duke e cilėsuar si njė klip ndryshe nga te tjerėt.

Ē’plane keni pėr momentin?

Tani pėrveē mbrėmjeve qė i kam vazhdimisht, jam duke punuar pėr projektet e reja. Mė konkretisht kėto ditė nisem pėr nė Londėr ku kam dhe mbrėmje, gjithashtu do ndalem atje edhe pėr disa ditė pushimi tek i fejuari.

Meqė mė dole kėtu… Kaltrina me status ėshtė e fejuar, dasma juaj ėshtė pėrfolur jo pak gjatė kėtij viti nė media, ndonėse ka pak muaj qė ka hyrė. Cila ėshtė e vėrteta, megjithėse e dimė qė s’ju pėlqen tė flisni shumė pėr kėtė pjesė. Do martoheni apo jo gjatė kėtij viti?

Pėrveē planeve tė tjera, qė sigurisht janė tė shumta, me Dritonin kemi biseduar edhe rreth martesės, por a do tė ndodhė sigurt kėtė vit, nuk e di ta them. Gjithēka varet nga afatet se si i pėrfundon Dritoni punėt e tij nė Londėr, pėrveē kėsaj kur tė kem diēka konkrete nė kėtė drejtim do tė jem e hapur pėr tė gjithė.

Si e imagjinoni veten nuse?

Njė ndėr dėshirat e mia qė nga fėmijėria ka qenė edhe veshja e fustanit tė bardhė, kjo besoj se ėshtė edhe dėshira e tė gjitha femrave. Ditėn qė do vishem nuse e imagjinoj si diēka shumė tė bukur, qė nuk mundem ta pėrshkruaj dot me fjalė.

Cila mendoni se ėshtė mosha ideale pėr t’u martuar njė femėr?

Personalisht mendoj se moshė mė e pėrshtatshme pėr t’u martuar ėshtė prej 25 deri 28 vjeē, duke e marr parasysh qė nė kėtė moshė je mjaft e pjekur, je koshiente pėr tė gjitha vendimet qė i merr nė jetė, sidomos pėr martesėn qė nuk ėshtė diēka e vogėl.

Si e imagjinoni dasmėn tuaj?

Nuk e imagjinoj njė dasmė pėrrallash, e imagjinoj njė dasmė tė thjeshtė, por gjithsesi do mundohemi ta bėjmė mė sė miri, sepse ajo natė do tė na mbetet kujtim pėr tėrė jetėn.

Do tė jeni njė nuse tradicionale apo moderne?

Besoj qė do bėj njė ndėrlidhje mes modernes dhe tradicionales.

A di tė bėjė Kaltrina punė shtėpie?

Puna rreth muzikės mė ka lėnė anash nė kėtė aspekt, duke mė bėrė paksa pėrtace, por a di t’i bėj ato? Di, dhe shumė-shumė mirė, madje.

Po tė gatuani?

Mė parė kur mė bėhej kjo pyetje vihesha nė siklet, sepse u pėrgjigjesha qė di tė skuq vezė, tė ziejė makarona, supė dhe asgjė tjetėr. Ndėrsa tani mė pėlqeu shumė pyetja pasi kam dhe ēfarė t’ju them mė shumė. Kohėve tė fundit kam mėsuar tė gatuaj shumė gjėra, edhe pse ėshtė fillimi, ato qė po i gatuaj po i bėj shumė tė shijshme.

Sa fėmijė ėndėrroni tė keni?

Kam dėshirė tė kem 2 fėmijė, vajzė dhe djalė.

Kujt ia besoni sekretet e zemrės?

Vetėm vetes, ėshtė vėshtirė tė t’i mbajė sekretet dikush tjetėr.

A ėshtė Kaltrina vajzė mami (e llastuar)?

Kam qenė dikur vajzė e llastuar, por me kalimin e viteve besoj qė nuk jam mė.

Ē’marrėdhėnie keni me mamin?

Lidhja ime me mamin ėshtė shumė e ngushtė. E kam mė shumė shoqe se sa nėnė, sidomos e kam shumė tė vėshtirė qė jam larg saj shumė herė. Megjithatė pėrkundėr largėsisė dėgjohemi shumė shpesh, pasi nuk mundemi tė bėjmė njėra pa tjetrėn.

Po me miqtė?

Jam person shumė i shoqėrueshėm, bėj shumė pėr miqtė dhe di t’i dua dhe t’i respektoj nė maksimum.

Sa ju ka shėrbyer bukuria nė rrugėn tuaj nė muzikė? Ka qenė ajo njė shtysė pėr t’u bėrė pjesė e botės sė spektaklit?

Muzika ka qenė ėndrra ime qė nga fėmijėria. Nė njė moshė qė ndoshta nuk e kam ditur se ēfarė ėshtė bukuria. Unė jam kėngėtare dhe pėr mua kanė rėndėsi komponentėt e tjerė qė lidhen konkretisht me muzikėn.

Eraldo Rexho
Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off