Navigation » Forum > MOST POPULAR ALBANIAN FORUMS ON THE INETERNET > Latest news about Albanian celibreties » Kaltrina Selimi, Ishte vit i suksesshėm 2010

Latest news about Albanian celibreties News and gossip about Albanian singers

Reply
 
Thread Tools
  #1  
Old 04-06-2010, 06:58 AM
albanur's Avatar
albanur albanur is offline
Administrator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,875
Default Kaltrina Selimi, Ishte vit i suksesshėm 2010


Intervista me Kaltrina Selimin

Njė karrierė e nisur vrullshėm, me njė grup dhe me hite. E ndjekur nga njė disfatė e vogėl. Kėngėtarja kosovare Kaltrina Selimi rrėfen se nuk ėshtė tėrhequr. Pėrkundrazi, shumė shpejt do tė dėgjoni sėrish tė flitet pėr tė

Nga njė vajzė e re, e brishtė dhe e panjohur, Kaltrina Selimi tani ėshtė shndėrruar nė njė yll tė muzikės. Provėn e parė “me ethe” e kaloi nė njė spektakėl tė talenteve tė rinj nė Prishtinė nė vitin 2003 (alla “Ethet e sė premtes...”), ku fitoi nė fushėn e kėngės. Njė vit i mbarė ky pėr tė: nė tė njėjtėn kohė me triumfin nė atė konkurs u regjistrua edhe nė Fakultetin e Arteve, nė degėn e muzikės. Karrierėn muzikore prishtinasja zeshkane e filloi me njė grup, pjesė e tė cilit ishte pėr pothuajse njė vit tė tėrė. Tani po pėrgatitet edhe pėr sprovėn mė tė vėshtirė tė karrierės sė saj, atė tė tė bėrit e njohur si kėngėtare soliste. E ka pėrgatitur kėngėn e parė dhe po punon seriozisht rreth albumit. E ndikuar nga muzika e lehtė e Shqipėrisė, synimi i saj pėr tė ardhmen ėshtė edhe pushtimi i skenės muzikore tė Tiranės. Njė rrugė qė pėr shumė kėngėtarė ka qenė njė mision i pamundur. Por qė nuk duket aspak i vėshtirė pėr Kaltrinėn. Sepse ajo ėshtė e bindur qė ditėt e kėqija i ka lėnė pas. Bashkė me historinė e grupit, ku dikur u fut me shumė dėshirė...


Fillimi i karrierės me njė grup muzikor ishte diēka e planifikuar, apo ka qenė ndoshta njė lloj frike pėr tė dalė nė skenė e vetme?
Kaltrina Selimi: Fillova tė kėndoj me njė grup, jo pėr shkak tė frikės nga skena, por sepse doja tė kėndoja live, dhe pa qenė pjesė e njė grupi kjo ishte e pamundur. Kėshtu fillova me “Hana Band”, ndonėse kisha edhe oferta pėr t’iu bashkangjitur ndonjė grupi tjetėr.

Ndonėse nuk qėndruat gjatė nė kėtė grup, keni realizuar disa kėngė dhe videoklipe tė shndėrruara tė gjitha nė hite. Cila prej tyre ėshtė mė e dashura pėr ty?
Kaltrina Selimi:Kemi realizuar gjithsej katėr kėngė, tė cilat i kemi bėrė edhe videoklipe. Gjatė kėsaj kohe kryesisht kemi kaluar mirė, dhe mosmarrėveshjet e vogla qė lindnin nga mendimet e ndryshme tė anėtarėve tė grupit muzikor i kalonim tė gjitha me bashkėpunim. Ndėrkaq, kėnga qė mė ka pėlqyer dhe vazhdon tė mė pėlqejė mė shumė ėshtė “Paradoks”.

Ti dhe grupi, kush i ka dhėnė mė shumė tjetrit?
Kaltrina Selimi: Kemi pasur marrėdhėnie tė ndėrsjelltė. Mendoj se po tė mos isha unė, nuk do tė bėhej kaq i njohur sa ėshtė sot, por po tė mos ishte grupi, nuk do tė kisha mundėsi as unė tė bėja emėr nė tregun e muzikės. Ndarja erdhi jo natyrshėm, por mė mirė qė ndodhi kėshtu. Tani do ta kem mė tė lehtė tė zgjedh kėngėt qė mė pėlqejnė dhe tė jem vetvetja, pa qenė e detyruar tė bėj siē mė thonė tė tjerėt.

Dukeni e zhgėnjyer nga kjo ndarje!
Kaltrina Selimi: Isha e detyruar tė shkėputesha nga grupi, sepse drejtuesit e tij donin tė merrnin edhe njė vokaliste tjetėr, pa e biseduar kėtė fare me mua. Dhe meqenėse ata nuk mė konsideruan, nuk kisha rrugėzgjidhje tjetėr pėrveē braktisjes sė grupit.

Kishe frikė nga konkurrentja?
Kaltrina Selimi: Jo, jo, aspak. Jam larguar jo pse kisha frikė nga konkurrentja, por isha e revoltuar me gjestin e anėtarėve, tė cilėt nėpėr media u shprehėn se gjoja nuk i pėrmbushja dot kėrkesat e grupit pėr pjesėmarrje nė mbrėmje tė ndryshme muzikore. Unė e mohoj kėtė, sepse nuk ėshtė e vėrtetė. Thjesht nuk e kuptoj se pėrse iu duhej njė tjetėr femėr nė grup, por nuk jam penduar pėr hapin qė e kam marrė.

Puna pas shpinės sate tė ka revoltuar?
Kaltrina Selimi: Nė njėfarė mėnyre po. Kishim njė kontratė trevjeēare, por nuk punuam mė shumė se njė vit. Nė kontratė ėshtė specifikuar bashkėpunimi ndėrmjet katėr anėtarėve, tre instrumentistėve dhe mua si vokaliste, dhe nuk pėrmendej se pas njė kohe do tė pėrfshihej edhe ndokush tjetėr. Ishte kontratė e thjeshtė, por unė do tė konsultohem me ndonjė avokat, dhe pasi tė marr vesh tė drejtat qė mė takojnė bazuar nė atė kontratė pune, sigurisht do ndėrmarr edhe hapat e mėtejshėm. Gjithsesi, njė gjė nuk do ta lejoj: qė kėngėt e interpretuara nga unė tė kėndohen nga dy vajzat e reja tė grupit.

Cilat kanė qenė momentet mė tė mira qė kujton nga kjo pėrvojė?
Kaltrina Selimi: Nga tė gjitha skenat brenda dhe jashtė vendit ajo qė mė ka bėrė pėrshtypje mė shumė ka qenė pėrkrahja e publikut, i cili mėsonte shumė shpejt kėngėt e mia dhe i kėndonim sė bashku. Nė fakt, kjo kishte edhe lodhjen e vet, sepse shpesh mbetesha pa gjumė. Por gjithmonė e kam ndier veten mirė. Kam pasur edhe nga pak frikė, sepse mė mungonte pėrvoja si kėngėtare, por fansat e mi me pėrkrahjen e tyre mė kanė motivuar tė tejkaloj kėtė sfidė.

A ke menduar tė bashkohesh me ndonjė grup tjetėr?
Kaltrina Selimi: Jo, do tė vazhdoj si solo-kėngėtare.

Mendon se kėshtu do tė jesh mė e suksesshme?
Kam pak frikė, por tani kam krijuar njė marrėdhėnie me publikun, me fansat, tė cilėt mė njohin, prandaj besoj se do mė pranojnė si solo-kėngėtare dhe nuk do tė mė mungojė pėrkrahja e tyre, sidomos nė kėtė kohė kur mė nevojitet edhe mė shumė. Kėngėn e parė e kam pėrfunduar dhe jam duke punuar rreth videoklipit dhe albumit, qė shpresoj tė mund ta realizoj sė shpejti. Por puna nuk varet vetėm nga unė, por edhe nga sponsorėt, pastaj produksioni e gjėra tjera, qė ndoshta do tė mė marrin kohė... Dėshira ime ėshtė qė tė mos vonoj shumė, sepse nuk dua t’i mungoj publikut. Fillimisht po bashkėpunoj me kompozitorin Florent Boshnjaku, por gjatė realizimit tė albumit bashkėpunimin mendoj ta zgjeroj. Do tė kėndoj nė zhanrin pop, pop-rok, muzikė tė lehtė dhe baladė.

A hyjnė nė planet e tua festivalet?
Kaltrina Selimi: Natyrisht, synoj tė marr pjesė edhe nėpėr festivale. Ndonėse mė pėlqen tė kėndoj live, do tė marr pjesė edhe nė festivalet qė njihen si play-back, kryesisht ato qė organizohen nė Kosovė, por edhe “Kėnga magjike” nė Shqipėri. Synimi im kryesor ėshtė tė marr pjesė nė Festivalin e Kėngės nė RadioTelevizionin Shqiptar, qė ėshtė festivali mė prestigjioz mendoj. Do punoj intensivisht qė tė arrij tė realizoj kėtė ėndėrr timen, e pse jo, tė konkurroj nė mėnyrė tė denjė.

Ēfarė pretendon nė tė vėrtetė tė arrish nė muzikė?
Kaltrina Selimi: Unė muzikėn e kam profesion dhe nuk do tė ndalem sė punuari, derisa tė arrij tė jem vėrtet kėngėtare profesioniste. Pretendoj qė tė kėndoj kėngė qė do t’i rezistojnė kohės.

Po ato elementėt e pakėndshėm qė shoqėrojnė botėn e artit, intrigat, thashethemet, a do tė jesh e zonja qė t’i pėrballosh?
Kaltrina Selimi: Ėshtė ēudi mbase, por unė nuk ndiej zili ndaj askujt, sepse secili ka stilin dhe personalitetin e tij. Por, natyrisht do tė kem kujdes qė tė mos lejoj tė bėhem pre e zilisė apo intrigave, nėse do tė ketė, kuptohet. Sa i pėrket thashethemeve, nuk mė bezdisin fare, sepse ekzistojnė gjithkund.

Ke folur deri tani vetėm pėr muzikėn. A do tė tė interesonte edhe ndonjė art tjetėr?
Kaltrina Selimi: Nuk besoj se do tė mė shihni tė merrem me ndonjė gjė tjetėr, ndonėse dikur edhe aktrimi mė tėrhiqte tej mase. Ndoshta, tani qė po e mendoj sėrish, edhe mund tė paraqitem nė ndonjė rol... Por muzika ėshtė dhe do tė mbetet primare pėr mua, dhe do t’i pėrkushtohem gjithnjė shumė seriozisht.
__________________
Muzik Shqip - Filma Shqip - Mp3 Shqip - Humor - Chat Shqip - Kosova Chat

Me respekt stafi i www.albanur.eu

Last edited by Kujdestari; 02-10-2011 at 11:06 PM.
Reply With Quote
  #2  
Old 07-17-2010, 03:44 PM
Alfredi's Avatar
Alfredi Alfredi is offline
Super Moderator
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 299
Default Re: Kaltrina Selimi, njė imazh i bukur


Kaltrina Selimi, njė imazh i bukur

Kanė zgjedhur edhe Kaltrina Selimin pėr tė publikuar profesionalizmin e tij njė sallon bukurie. Kjo ėshtė pamja e saj mė ndryshe nga ato qė e kemi parė zakonisht nėpėr paraqitjet e saj. Sidomos ngjyra e zeza nuk ėshtė nė preferencat e saj, mirėpo nė kėtė fotografi duket vėrtet shumė bukur.



Kaltrina Selimi nuk martohet kėtė vit


Kaltrina Selimi ka thėnė se nuk e ka ndėrmend tė martohet sivjet dhe ka njoftuar pėr planet e saja artistike. “Menjėherė pas kthimit tim nga Londra, kam filluar tė bisedoj me kompozitorė pėr tė realizuar kėngė tė reja, por pėr momentin nuk kam diēka te gatshme pėr tė bėrė publike. Gjithsesi, sa mė shpejt qė tė mundem tė realizoj diēka, apo ndonjė kėngė pėr sezonin e verės do tė punoj.

Last edited by Kujdestari; 02-10-2011 at 11:09 PM.
Reply With Quote
  #3  
Old 02-10-2011, 10:35 PM
albanur's Avatar
albanur albanur is offline
Administrator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,875
Default Re: Kaltrina Selimi, Ishte vit i suksesshėm 2010


Kaltrina Selimi, Ishte vit i suksesshėm 2010

Dikujt i duhet tė bėjė njė album kėngėsh dhe tė mos i vėrehet fare, e dikujt tjetėr i mjafton vetėm me njė kėngė tė jetė superhit. E tillė ėshtė edhe kėngėtarja Kaltrina Selimi. Kėnga e saj “Harromė” ishte ndėr kėngėt mė tė dėgjuara gjatė vitit, ndėrsa edhe kėnga e sapoedituar “Zero” pritet tė jetė vazhdimėsi e sukseseve tė saj.

Jemi nė fund tė 2010-tės. Cili ėshtė pėrkufizimi yt pėr kėtė vit?

Kaltrina Selimi: Si nė jetėn private ashtu edhe nė atė profesionale ka qenė njė vit shumė i mirė pėr mua. Edhe kėtė vit kam punuar mė shumė mbrėmje dhe koncerte nėpėr Kosovė, diasporė, e vende bregdetare. Nė pėrgjithėsi ka qenė njė vit i suksesshėm, i shėndetshėm dhe i begatshėm.

Edhe 2010-ta tė solli suksese. Me ēfarė note do ta vlerėsoje veten pėr kėtė vit?

KaltrinaSelimi: Kėtė vit nuk kam realizuar shumė kėngė. Gjatė verės kam edituar kėngėn “Harromė” e cila pati sukses tė madh dhe pati njė tekst interesant nė tė cilėn shumė njerėz e kanė gjetur veten aty, ndėrsa tash sapo kam realizuar kėngėn “Zero” e cila ėshtė njė kėngė ritmike dhe e pėrshtatshme pėr festat e fundvitit. Marrė para sysh komentet e mira qė kam marr pėr tė dy kėngėt qė i kam realizuar kėtė vit, po e vlerėsoj veten me njė 10-she tė madhe (qesh).

Cili ka qenė momenti mė i paharruar pėr vitin 2010?

KaltrinaSelimi: Vizita ime dy muajsh nė Londėr tek i fejuari im, Dritoni. Kam shėtit shumė, kam qenė nė muzeun natyral ku kam parė Dinozaurėt, pastaj kam qenė e pranishme nė stadiumin e “Chelesa” kur ka luajtur njė ndeshje me njė ekip tjetėr. Ishte kėnaqėsi shumė e madhe me e pėrcjell nga tribuna ku ishin mbi 40 mijė shikues.

Ēfarė tė ka lumturuar dhe ēfarė tė ka hidhėruar?

KaltrinaSelimi: Unė jam shumė e lidhur me familje dhe lumturia ime mė e madhe ka qenė se tė gjithė anėtaret e familjes kanė pasur shėndet tė mirė, ndėrsa pėr tė ndonjė hidhėrim meqė nuk po me bie ndėrmend, me siguri se nuk kam pasur.

Cili ka qenė komplimenti mė i bukurqė ke dėgjuar pėr veten?

KaltrinaSelimi: Komplimentet qė mė japin pėr dukje mė janė bėrė tė zakonshme dhe nuk mė bėjnė shumė pėrshtypje, por kur mė komplimentohet puna ime, atėherė mė bėn tė ndihem shumė mirė. Fatmirėsisht pėr kėngėt e mia kam marr shumė komplimente dhe kėto kanė qenė edhe mė tė mirat qė i kam dėgjuar dhe i kam vlerėsuar.

Ēfarė e ke pasur nė planė tė realizosh kėtė vit dhe nuk ke mundur?

KaltrinaSelimi: Kisha pas dėshirė tė realizoj mė shumė projekte muzikore, por edhe mė kėto qė i kam edituar, jam e kėnaqur shumė.

Gjatė tėrė vitit ke qenė e angazhuar edhe mė mbrėmje dhe koncerte anė e mban botės. Secili prej nesh nė fund tė vitit i shikon edhe rezultatet financiare. Sa ėshtė shuma qė ke arritur tė sigurosh nė konton tendė pėr kėtė vit?

KaltrinaSelimi: Duhet tė na kuptoni se ne kėngėtarėt kemi shumė shpenzime, sidomos gjatė programeve tė fundvitit si nė gardėrobė ashtu edhe projektet muzikore. Me ato para qė fitojmė nėpėr koncerte, arrijmė tė i mbulojmė shpenzimet tona, nėse mbetet diēka me kursyer, atėherė faleminderit prej Zotit.

Tė pėlqejnė bredhi, dritat, stolitė?

KaltrinaSelimi: Mė pėlqejnė me i pa tė gatshme (qesh). Bredhi dhe stolitė janė njė paralajmėrim qė po vijnė festat, ėshtė shenjė gėzimi dhe tė bėn tė ndihesh mirė edhe shpirtėrisht kur i sheh tė zbukuruar.

A beson nė Babadimrin?

KaltrinaSelimi: Po them besoj, pėr shkak se nuk kam dėshirė tė ua prishi ėndrrėn fėmijėve tė cilėt gjatė tėrė vitit e presin me padurim ardhjen e Babadimrit.

Ku dhe mė kė do ta presėsh Vitin e Ri?

KaltrinaSelimi: Katėr vitet e fundit zakonisht e pres nė Zvicėr nė dy diskotekat e njohura atje “Rinora 4” dhe “Insomnia”. Mė mungojnė shumė familja, por ne kėtė e kemi punė dhe duhet tė jemi pranė adhuruesve tė tonė. Ndoshta mė mua do tė jetė vėllai Kushtrimi ose i fejuari Dritoni. Mundem qė tė i marr tė dy, por nuk dua qė ata pėr shkak meje tė mos kėnaqen pėr veti, prandaj ka mbetur qė ta diskutojmė nė ditėt e ardhshme.

Kur ora shėnon 24.00 cilat janė tri gjėrat qė do tė luteshe tė plotėsohen edhe nė vitin 2011?

KaltrinaSelimi: Tė kem shėndet tė mirė, tė mė shkojė mirė puna nė karrierė dhe e treta ėshtė qė tė mos shoh asnjė familje tė varfėr.

A do ta shohim nė vitin 2011 Kaltrinėn nuse?

KaltrinaSelimi: Me tė thėnė tė vėrtetėn kemi biseduar me Dritonin edhe pėr kėtė, por nuk kemi saktėsuar asgjė nė lidhje me ndonjė datė apo muaj. Prandaj, nėse vendosim qė nė vitin 2011 tė martohemi, sigurisht se do tė njoftojmė edhe mediat si gjithherė tjetėr.

Cili do tė ishte urimi mė i mirė qė do t’ia bėje adhurueseve tė tuaj?

KaltrinaSelimi: Do tė doja nga zemra qė tė ju plotėsohen tė gjitha dėshirat qė ata i mendojnė dhe i dėshirojnė nė jetėn e tyre.
__________________
Muzik Shqip - Filma Shqip - Mp3 Shqip - Humor - Chat Shqip - Kosova Chat

Me respekt stafi i www.albanur.eu
Reply With Quote
  #4  
Old 02-10-2011, 11:00 PM
Kujdestari's Avatar
Kujdestari Kujdestari is offline
Member
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,471
Default Re: Kaltrina Selimi, Ishte vit i suksesshėm 2010

Reply With Quote
  #5  
Old 02-10-2011, 11:01 PM
Kujdestari's Avatar
Kujdestari Kujdestari is offline
Member
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,471
Default Re: Kaltrina Selimi, Ishte vit i suksesshėm 2010

Reply With Quote
  #6  
Old 02-10-2011, 11:07 PM
Kujdestari's Avatar
Kujdestari Kujdestari is offline
Member
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,471
Default Re: Kaltrina Selimi, Ishte vit i suksesshėm 2010


Kaltrina Selimi: Muzikė dhe vetėm muzikė...

Ajo ėshtė njė nga ato kėngėtare qė tė bėn pėr vete menjėherė jo vetėm prej pamjes engjėllore, por edhe pėr zėrin e ėmbėl, Kaltrina Selimi, i jep jetė kėngės. “Unė edhe e kam studiuar pėr muzikė dhe mund tė them me plotė gojė qė jetoj nga muzika dhe pėr muzikėn”, ka thėnė ajo.

Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
foto kaltrina, intervista kaltrina, kaltrina selimi, mp3 kaltrina selimi


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off