Navigation » Forum > MOST POPULAR ALBANIAN FORUMS ON THE INETERNET > Horoscope - Daily Stars » Peshorja, Muaji i Peshores nė Horoskop

Reply
 
Thread Tools
  #1  
Old 07-25-2009, 12:31 AM
albanur's Avatar
albanur albanur is offline
Administrator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,899
Default Peshorja, Muaji i Peshores nė Horoskop

PESHORJA

(23 shtatot – 21 tetor)Element: AJRI
Planeti dominues: VENERA
Nėnshenja: SHIGJETARI

PESHORET janė bukuri, dashuri, harmoni, drejtėsi, gėzim jete, anim kah ēdo gjė e bukur.

Jetojnė nė harmoni me veten dhe tė tjerėt.

Nuk kanė shumė fat, por lehtė pėrshtaten nė ēdo situatė.
Shquhen pėr bukuri. Jetojnė nė tė tashmen, pa u preokupuar shumė me tė kaluarėn dhe pa u brengosur shumė pėr tė ardhmen.

Kanė karakter tė dashur e tė sinqertė, posedojnė inteligjencė tė shkėlqyeshme dhe shpirt fisnik me ndjenja fisnike. Problemin mė tė madh, pothuajse absurd, e kanė nė kėrkimin e pėrsosmėrisė (vetė janė tė pėrsosur, e kėtė e kėrkojnė edhe tek tė tjerėt).

MESHKUJT-PESHORE janė sharmerė tė mėdhenj.

FEMRAT-PESHORE rėndom janė bukuroshe tė vėrteta. Zakonisht elegante. Sytė i kanė shprehės dhe hundėn rėndom e kanė krrute, si sqepi i zogjve. Ėshtė e prirur pėr dashuri tė shpejta, pėr tė cilat ėshtė e gatshme edhe tė flijohet. Por, shpesh i ndėrron “objektivat” e flijimit!
Edhe pse janė relativisht tė shoqėrueshėm, PESHORET kanė pak miq (ata miqtė i filtėrojnė nė filterė tė posaēėm subtilė).

Janė, siē thamė edhe mė lart, tejet inteligjentė, por ajrorė (shenja qė element kanė ajrin), prandaj pa ndonjė pėrgjegjėsi tė madhe. Interesat personale i vėnė mbi interesat e tė tjerėve. Dinė tė bėhen edhe viktima tė kėnaqėsive tė shkurtėra.

Tek kjo shenjė vėrehet dukshėm ndikimi i VENERĖS, prandaj, pėrpos bukurisė, tek kėta persona - pėrfaqėsues tė kėsaj shenje - hasim edhe komplekse tė ndryshme, si kompleksi i turpit, kompleksi i devijimeve morale (kurtizane) etj.

Krejt e donė paranė, paraja mė sė tepėrmi i do PESHORET dhe DEMAT.

Rėndom mbesin tė pamartuar pėrjetėsisht.
Edhe pse shenjė artistike joambicioze, megjithatė, peshorja jep shumė artistė tė mėdhenj: muzukantė, poetė, kėngėtarė, aktorė.

Domethėnė, mashkulli-peshore; lehtė e krijon besimin, lehtė harxhon pas dashnoreve, luan me tė holla, huazon, gabon, pastaj i pėrmirėson e kėshtu me radhė.

Femra-peshore: e rafinuar, e bukur, tėrheqėse, nuk ėshtė e gatshme ta refuzojė koketimin; nuk i do tė fuqishmit, mė tepėr i do don zhuanėt. Di tė kėshillojė edhe nėse ėshtė e shfrenuar; flerton edhe nėse ėshtė motėr nderi.

Tė lindur nė kėtė shenjė: D. Didėro, A. Rembo, O. Vajld, Lermontov, Niēe, Iv Montan, Rita Hejvord, Xh. Lenoni, Gandi etj.


A.A.-NANDA
__________________
Muzik Shqip - Filma Shqip - Mp3 Shqip - Humor - Chat Shqip - Kosova Chat

Me respekt stafi i www.albanur.eu
Reply With Quote
  #2  
Old 01-02-2011, 09:15 AM
Media_Group's Avatar
Media_Group Media_Group is offline
Super Moderator
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,466
Default Re: Peshorja, Muaji i Peshores nė Horoskop

Originally Posted by albanur View Post


(23 shtatot – 21 tetor)


Horoskopi pėr vitin 2013DO RIFILLOJ NGA VETJA

Numrat me fat:

Mundėsi suksesi pėr tė lindurit e Peshores gjatė gjithė vitit, lidhur me kėto numra 6, 66, 75, 83.

Motoja juaj pėr 2011-ėn: Ndryshimi dhe progresi ndodh kur njė njeri ka vėnė nė rrezik veten dhe ka guxuar tė eksperimentojė me jetėn e tij. (Herbert Oto, psikolog gjerman)

Shpenzime tė paparashikuara nė mars dhe prill.

Ide me mundėsi fituese, nė korrik dhe gusht.

Kurajoja: Kurajoja e dėshpėrimit nė shkurt, do tė shndėrrohet nė kurajo nė muajin gusht.

Tabu pėr t’u thyer: Nė punė duhet tė thyeni tabutė nė janar dhe shkurt, ndėrsa nė lojė nė shkurt dhe mars.

Ndikimet: Do tė keni tregues tė vlefshėm pėr sjelljen nga Virgjėresha nga maji deri nė korrik dhe nga Ujori, nga gushti nė tetor.

Viti 2011 do tė jetė viti ideal pėr tė nxjerrė nė pah ato dhunti, qė tė lindurit e Peshores kanė brenda vetes. Shumė pak njerėz e dinė se personat e lindur nė kėtė shenjė dinė tė shkojnė pėrtej pamjes fizike perfekte dhe elegante, siē shihen nga tė tjerėt. Brenda tyre marrin hov ato qėllime, tė cilat i shtyjnė pėr t’u hedhur nė sulm, edhe me ndonjė pasiguri tė vogėl, si tė gjithė njerėzit nė fund tė fundit. Do t’ju duhet tė pėrdorni tė gjitha forcat tuaja, veēanėrisht nė pjesėn e parė tė vitit, kur do tė aktivizohen tė gjitha kundėrshtimet e vėshtirėsitė nė shenjėn tuaj. Mos e komplikoni jetėn duke kėrkuar perfeksion tek vetja, ose duke treguar joelasticitet. Ju duhet tė pėrllogarisni pikat e referimit me siguri, nė drejtimet tė cilat i konsideroni tė duhura. Nė vend qė tė bini nė dyshime, ngrini kokėn dhe pėrsėritini vetes: “Unė mund t’ia dal.”

Dimri dhe fillimi i pranverės do tė jenė stinėt mė tė vėshtira.

Nga janari deri nė maj, Jupiteri nė kundėrshtim me shenjėn tuaj mund t’ju sjellė pakėnaqėsi, probleme ligjore ose njė seri sforcosh nė sferėn e punės, me rezultate mė pak tė larta nga sa i prisni. Por qė nė ditėt e para, Jupiteri do tė ndryshojė pozicion dhe pėr ju do tė fillojė njė fazė rilindjeje, transformimi dhe zgjedhjesh. Menjėherė do tė braktisni ēdo lloj pasigurie dhe do tė dini tė shkoni pėrtej pritshmėrive, duke ndėrtuar projekte tė qėndrueshme.

Tranziti mė domethėnės do tė jetė ai i Saturnit, qė kėtė vit do tė prekė tė lindurit e dhjetėditėshit tė dytė. Saturni i ashpėr do t’ju propozojė njė vizion rrėnjėsor dhe tė thellė tė realitetit. Ndikimet e tij do t’i lėnė pak hapėsira ėndrrave. Por kjo nuk do tė thotė qė tė hiqni dorė nga gėzimet e jetės, nga natyra romantike, e ėmbėl dhe e shoqėrueshme. Megjithatė, duhet t’i shtoni ėmbėlsisė arsyes, logjikės, verifikimin dhe analizėn.

Urani, planeti i revolucioneve dhe i tė papriturave, do tė bėjė qė shumė tė lindur nė ditėt e para tė shenjės tė refuzojnė skemat e ndikuara nga jeta e pėrbashkėt me partnerin. Pėr shumė tė lindur tė shenjės mund tė ndodhė mbyllja e lidhjeve qė tėrhiqeshin zvarrė prej kohėsh. Mos e mendoni kėtė periudhė tranzitore si vetėm negative. Dėshira juaj e fortė pėr liri dhe ndryshim nuk mund tė ndrydhet gjithmonė. Ėshtė ky ndikim qė do t’ju mbushė me energjinė e duhur pėr tė realizuar ato qė ndjeni brenda vetes.

Tė lindurit nė ditėt e fundit tė shenjės do tė pėrfitojnė nga rrezet e fundit tė Neptunit nė fushat e dashurisė dhe kreativitetit. Nėse keni ditėlindjen ndėrmjet 19 dhe 22 tetorit, pėrpara mbylljes sė vitit mund tė realizoni njė ėndėrr nė fushėn sentimentale.

Plutoni do tė ndikojė tė lindurit nė ditėt e para tė tetorit. Do tė jenė tė paevitueshme ndryshimet dhe transformimet reale tė personalitetit. Planeti i largėt do tė dėrgojė njė ftesė tė vėrtetė pėr t’u ēliruar nga mendime dhe ndjenja tė rėnda, tė fshehura nė skutat mė tė fshehta tė mendjes dhe shpirtit. Shkėputjet nga njė person i familjes do tė kompensohen nga njė rritje personale.

Dhjetėditėshi i dytė (nga 4 deri mė 13 tetor). Ky do tė jetė viti zgjedhjeve. I kujdesshėm dhe me reflekse tė plota mund tė zgjidhni me vetėdije tė plotė. Dėshirat pėr ndryshim do tė realizohen me pak ose shumė vėshtirėsi para fundit tė vitit.
Dhjetėditėshi i tretė (nga 14 deri mė 22 tetor). Vit i qėndrueshėm. Do t’i gėzoheni atyre ēka keni ndėrtuar nė vitet e mėparshme, nė pritje tė ngjarjeve tė vitit 2012.
Objektivi i vitit: tė krijoni harmoni pėrreth vetes, t’i kushtoni mė shumė vėmendje vetes pėr tė ushqyer botėn tuaj tė brendshme.

DASHURIA

Do tė jeni nė gjendje tė tėrhiqni vėmendjen e atyre qė ju rrethojnė dhe nė momente tė caktuara do t’i bėni tė kthejnė kokėn. Saturni premton realizimin e njė raporti mė tė qėndrueshėm, konkret e tė dashur dhe siguron mė shumė mirėkuptim midis jush e partnerit tuaj. Sikur tė mos mjaftonte kjo, besoni nė ndihmėn e Plutonit qetėsues dhe premtues, qė do t’ju dhurojė atė prekje magjike, e cila do tė bėjė tė tėrhiqni mė shumė partnerin. Lidhjet nė krizė, duke filluar nga vera do tė rifillojnė e do tė rregullohen nė mėnyrė pėrfundimtare. Nėse jeni njė zemėr e vetmuar, do tė shpaloset pėr ju njė periudhė e pasur me tė reja interesante. Rėnia nė dashuri do tė jetė me e thjeshtė: rastet e takimeve do tė jenė tė shumta, do tė ndjeni brenda jush dėshirėn pėr t’u dashuruar dhe pėr tė ndėrtuar njė lidhje. Muajt e dimrit dhe pranverės do tė tė dhurojnė dėshirė tė madhe pėr t’u dashuruar dhe mund tė zbrisni nė fushė dhe tė bėni zgjedhjet tuaja, por mos harroni se qė prej muajit gusht, dėshira pėr tė krijuar lidhje tė qėndrueshme do tė jetė qėllimi i juaj i vetėm. Jupiteri do tė krijojė kushte mė tė mira pėr tė thelluar dhe maturuar lidhjet e lindura prej pak kohėsh. Muajt e vjeshtės janė tė pėrshtatshėm pėr tė bėrė zgjedhje pėrfundimtare, pėr tė konsoliduar lidhjet dhe pėr tė vendosur se si do tė jetoni jetėn tuaj afektive.

PUNA

Viti 2011 do tė jetė premtues dhe inkurajues. Ka ardhur koha pėr tė zbritur nė fushė dhe pėr tė pėrveshur mėngėt. Saturni thekson mundėsinė pėr tė konsoliduar pozicionin tuaj dhe prej gushtit do tė zgjeroni fushėn e veprimit. Jupiteri nė fakt do tė jetė shumė bujar: do tė vlerėsoheni shumė nga ata qė ju rrethojnė dhe aftėsitė tuaja do tė jenė tė padiskutueshme. Nėse do tė pėrballeni tani nė botėn e punės, do tė keni shumė perspektivė, pasi planetėt do tė jenė shumė bujarė me ju. Nė kėtė mėnyrė do tė keni shumė mundėsi pėr t’ia dalė. Do tė shtohen kontaktet dhe mund tė merrni nė konsideratė ofertat mė serioze, tė mundshme dhe tė qėndrueshme. Kini kujdes, ngjitja juaj mund tė ngjallė zili tek tė tjerėt. Muajt e dimrit janė tė shkėlqyer pėr t’u ndjerė tė vlerėsuar dhe fundi i pranverės do tė zbulojė qė mund tė rishohėsh marrėveshje dhe bashkėpunim me partnerėt dhe shefat tuaj. Vera ėshtė e mėrzitshme, e vėshtirė, por nė vjeshtė gjithēka do tė rregullohet.

PARAJA

Paraja do tė jetė fusha mė pak e favorshme pėr ju: ngritje-ulje dhe me siguri nuk do tė jeni i kėnaqur. Nė shtatė muajt e parė tė vitit tė ri, kini kujdes nė shpenzimet lidhur me shtėpinė, familjen, pasi mund tė rriten papritur. Jupiteri, pėrgjegjės pėr kėtė fushė, do t’ju vėrė nė provė, prandaj mos kryeni shpenzime tė parėndėsishme. Nė periudhėn e gushtit planeti do tė pėrmirėsojė gjendjen e parave, por kryeni lėvizje tė kujdesshme.

SHĖNDETI

Me kalimin e muajve do tė rigjeni forcė, mirėqenie dhe shėndet. Mos hani pa kriter, mos u aktivizoni nė sporte ekstreme, pra qėndroni tė kujdesshėm. Jupiteri deri nė muajt e parė tė gushtit nuk ju favorizon, prandaj mund tė keni probleme tė metabolizmit. Tregoni kujdes dhe gjithēka do tė rishkėlqejė si mė parė dhe mund t’i gėzoheni “mėkatit” tė ushqimit.

JANARI

DASHURIA: Mėnyra juaj pėr tė krijuar lidhje nuk duket tė jetė mė e mira, prandaj pėrpiquni tė jeni sa mė tė hapur dhe mė tė qartė.

PUNA: Do tė keni njė pėrmirėsim tė pėrgjithshėm. Personat qė do t’ju gjenden pranė do tė jenė mė tė disponueshėm dhe do tė harrohen vėshtirėsitė.

SHĖNDETI: Mund tė ndjeni lodhje nė kėmbė.

SHKURTI

DASHURIA: Do tė kėrkoni shkaqe pėr tė mos e mbėshtetur njė iniciativė tė partnerit dhe kjo mund tė shkaktojė pakėnaqėsi nga ana e tij.

PUNA: Duhet tė kujdeseni tė mos keni besim nė njė njohje tė re, e cila mund tė jetė e bazuar nė interes.

Shėndeti: Relaksohuni me pak masazh.

MARSI

DASHURIA: Do tė keni njė tendencė pėr tė qenė melankolik, pėrpiqu megjithatė tė mos izolohesh… hapjani zemrėn atyre qė ju tregojnė dashuri.

PUNA: Do tė merrni njė lajm qė do t’ju sjellė ankth dhe nervozizėm, ndėrsa nė fakt do tė jetė njė rast i shkėlqyer pėr ju.

SHĖNDETI: Mundėsi pėr t’u ftohur.

PRILLI

DASHURIA: Do t’ju duhet tė jeni sa mė shumė objektiv dhe praktik dhe mbi tė gjitha tė tregoni njė linjė kundrejt personit tė dashur.

PUNA: Nuk duhet tė ndėrmerrni iniciativa gjatė kėsaj faze, sepse ka rrezik tė bėni gabime.

SHĖNDETI: Mundėsi pėr t’u ftohur.

MAJI:

DASHURIA: Do tė jeni mė me fantazi se e zakonshmja dhe do tė arrini me lehtėsi lidhjen me njė njohje tė re.

PUNA: Tė ardhura tė papritura do t’ju sjellin nė humor dhe do t’ju japin mundėsi pėr njė investim tė vlefshėm.

SHĖNDETI: Mbahuni nė formė me aktivitet sportiv.

QERSHORI

DASHURIA: Do tė jeni shumė tėrheqės dhe do tė arrini lidhjen me njė njohje tė re falė natyrės suaj eksentrike.

PUNA: Duhet tė bėni kujdes me korrektėsinė ndaj orarit tė punės, pasi rrezikoni tė zvarrisni gjėrat dhe tė viheni nė gjendje ankthi.

SHĖNDETI: Bėni kujdes me ushqimet e skuqura dhe shumė kalorike.

KORRIKU

DASHURIA: Do tė kėrkoni me tė gjitha mėnyrat pėr tė bindur partnerin pėr tė kėnaqur njė dėshirė tuajėn dhe tė mos pranoni vėshtirėsitė e tyre.

PUNA: Do tė zgjidhni me zgjuarsi problemet tuaja dhe do tė ndiheni krenar qė nuk i keni kėrkuar ndihmė askujt.

SHĖNDETI: Mirėqenie psikologjike, sidomos pas injorimit tė problemeve tė vogla.

GUSHTI

DASHURIA: Do tė merrni vendime tė pėrbashkėta dhe do tė keni mjaft fantazi, e cila do ta ndriēojė lidhjen tuaj gjatė kėsaj faze.

PUNA: Do tė zhvilloni ide tė shkėlqyera, tė cilat do tė bėjnė tė mundur rritjen ekonomike dhe rigjetjen e qetėsisė.

SHĖNDETI: Mund tė ndjeni lodhje muskulore.

SHTATORI

DASHURIA: Nuk do tė jeni nė gjendje tė jeni nė harmoni me personin e dashur dhe ėshtė e lehtė tė krijohen mosmarrėveshje.

PUNA: Do tė vendosni tė ndėrmerrni njė mundėsi punėsimi, por do tė jeni i kujdesshėm nė zgjedhje.

SHĖNDETI: Hani ushqime tė lehta.

TETORI

DASHURIA: Do tė keni njė kėrkesė tė madhe pėr qėndrueshmėri dhe do tė kėrkoni tė jeni mė i qartė nė kėrkesat tuaja ndaj partnerit.

PUNA: Kini kujdes nė propozimet joshėse, por pak tė qarta, sepse rrezikoni tė humbisni dhe atė qė keni.

SHĖNDETI: Mund tė ndiheni mjaft i lodhur.

NĖNTORI

DASHURIA: Nuk duhet ta ekzagjeroni me komentet tuaja, pasi rrezikoni tė prekni personin qė dashuroni.

PUNA: Ėshtė e mundur njė bashkėpunim i rėndėsishėm qė mund t’ju bėjė tė shpresoni pėr tė ardhmen e profesionit tuaj.

SHĖNDETI: Mbani nėn kontroll peshėn tuaj.

DHJETORI

DASHURIA: Do tė surprizoheni nga ėmbėlsia e partnerit tuaj dhe do t’i dedikoni gjithė vėmendjen tuaj.

PUNA: Kini kujdes nga mungesa e pėrqendrimit, pasi rrezikoni t’i bėni punėt nga e para pėr shkak tė harresės tuaj.

SHĖNDETI: Do tė keni nevojė pėr pushim.
Me Shenjėn e Peshores janė: Xhuzepe Verdi, Luēano Pavaroti, Silvio Berluskoni, Zhan Klod Vandam, Mili Karluēi, Brixhid Bardo, Renato Zero, Katerinė Z. Xhons, Tarkan, Alfred Nobel, Mihael Balak, Monika Beluēi, Fridrih Niēe, Vladimir Putin, Keti Uinslet, Henri Uinkler, Majkėll Dagllas, Gjergj Fishta.
Reply With Quote
Reply

Bookmarks


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off