Kosova Music

Albanian News | Muzika Shqiptare | Albanian Movies | Flash Chat | Mp3 | Video | Humor | Horoscope | Big Brother | Sport | Albnian Tv | Games

Lajme nga Kosova, Kosova Online, Kosova Music, Kosova Sot, Kosovo News, Independence of Kosova

Home

Chat

Forum

 

 

Me 17 shkurt 2008, Kryeministri Hashim Thaci nė Kuvendin e Kosovės shpall Kosovėn shtet tė pavarur, sovran dhe demokratik.

Chat me Kamera

Albanur Chat ėshtė Video Chat i parė Shqiptar i kėtij lloji nė Internet. Ne Albanur, fjala Shqiperia Chat  tregon se kėtu mund tė takoni femra dhe djem nga Shqipėria etnike dhe diaspora.

Kosovo cheers independence ruling

Follow Us

Mbledhja e Kuvendit te Kosoves
Kuvendi shpall Pavaresine e Kosoves
Ne mbledhjen solemne Kuvendi i Kosoves ne ora 15:50 shpalli pavaresine e vendit. Deklaraten e Pavaresise e lexoi kryeministri, Hashim Tha?i, ndersa u miratua njezeri nga 109 deputete. Nga dita e sotme vendi yne quhet Republika e Kosoves.

17 shkurt 2008, ora 15:50

Kryeministri i Kosoves Hashim Tha?i duke paraqitur deklaraten e pavaresise tha: "Ne e shpallim Kosoven republike demokratike dhe laike". Ai tha se do te miratohet shume shpejt kushtetuta e Kosoves, qe do te respektoje te drejtat e te gjitheve. Kjo kushtetute tha kryeministri, do te respektoje te gjitha parimet e dokumentit te Ahtisaarit.

Kosova e pavarur do te jete e "perkushtuar ndaj paqes dhe stabilitetit", thuhet ne deklaraten, e cila u miratua ne Kuvend. "Kosova mirepret pranine nderkombetare civile dhe ushtarake ne Kosove", thuhet ne vazhdim. "Me pavaresine, Kosova i merr persiper pergjegjesite nderkombetare, i garanton kufijte e fqinjeve te saj dhe permbahet nga dhuna si mjet per zgjidhjen e mosmarreveshjeve", thuhet ne vazhdim. Me tej theksohet se Kosova e "deklaron vullnetin e saj per marredhenie te mira me fqinjet e saj". Deklarata e pavaresise thote se Kosova e pavarur gjithashtu e "garanton trashegimine kulturore dhe fetare" ne territorin e saj.

Pas miratimit te Deklarates se Pavaresise per Kosoven shtet te pavarur, sovran dhe demokratik, deputetet do te miratojne edhe simbolet shteterore, flamurin dhe stemen.
Kuvendi i Kosoves miratoi Deklaraten per pavaresi
Kosova ne ditet e para te Pavaresise 2008
Kryesia e Kuvendit te Kosoves miratoi kerkesen per Deklaraten e shpalljes se pavaresise

17 shkurt 2008, ora 15:00

Pas kerkeses zyrtare, se bere nga Kryeministri Tha?i dhe Presidenti Sejdiu, Kryesia e Kuvendit eshte mbledhur ne takim urgjent per te shqyrtuar kerkesen dhe thirrjen e seances se jashtezakonshme te Kuvendit te Kosoves, ne te cilen do te miratohet Deklarata per shpalljen e pavaresise dhe i simboleve te shtetit te ri te Kosoves. Pas procedures ligjore qe duhet ndjekur, Kryesia ka miratuar kerkesen te cilen do ta procedoje ne seancen e sotme te Kuvendit.

Ndryshe, Kuvendi i Kosoves sot ne ora 15.00 do te filloje seancen e jashtezakonshme ne te cilen do ta shpalle pavaresine dhe do te votoje per simbolet e shtetit te ri. Vendimi zyrtar eshte marre ne mbledhjen e perbashket te Kryesise se Kuvendit, shefave te grupeve parlamentare e ne te cilen mori pjese edhe presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Tha?i.

Ne fillim te seances, kryeministri do te arsyetoje kerkesen per seance te jashtezakonshme, derisa deputeteve do t?iu drejtohet edhe presidenti Sejdiu.

Pas votimit, Deklarata e pavaresise do te nenshkruhet nga kreret e institucioneve dhe deputetet.

Kuvendi do te miratoje edhe flamurin dhe stemen.
Organizimi i Qeverise se Kosoves per Shpalljen e pavaresise
Kosova ne ditet e para te Pavaresise 2008
PAVARESIA, TE DIELEN

17 shkurt 2008

10:00 Kryeministri niset nga Qeveria drejt Parlamentit te Kosoves - dorezon kerkesen per seance te jashtezakonshme te Parlamentit

11:00 Kryeministri e ben publike kerkesen per seance te jashtezakonshme te Parlamentit
12:00 Takimi i Kryesise se Kuvendit
13:30 Takimi i grupeve parlamentare
15:00 Seanca plenare e Parlamentit te Kosoves
18:00 Deklaratat e te tre lidereve ne Prishtine: Media Center - Hotel "Grand"
18:30 Ngritja e obeliskut te Pavaresise para Pallatit te Rinise ne Prishtine
19:00 Koncerti i Filarmonise se Kosoves, Salla 1 Tetori
20:00 Koncert ne Sheshin e Prishtines
22:50 Presidenti dhe kryeministri i drejtohen mases se tubuar
23:00 Ndezja e fishekzjarreve ne kater pjese te ndryshme te Prishtines
Tjera interesante ne AlbaNur
Kur sharmi mban emrin Leonora Jakupi!

Ėmbėlsia dhe ēiltėrsia e saj bien gjithmonė nė sy. Kėngėtarja Leonora Jakupi, vjen sot nė “Bluetooth” me kėto foto tė shkėputura nga xhirimet e Vitit tė ri, ku ajo ka qenė e ftuar sė bashku me disa kolegė... Mė shumė!

 

Diellza Kolgeci promovon katalogun “Vetja”
Vetėm dy ditė mė parė njė nga modelet dhe dizajneret mė tė njohura, bukuroshja Diellza Kolgeci ka bėrė promovimin e njė katalogut tė ri nė llojin e vet, titulluar “Vetja”, mė njė moto tejet interesante, “Jo ēdokush lind i bukur, por kushdo mund tė bėhet i bukur”.. Mė shumė!
Advertising your Shopping at AlbaNur
Advertising your business using the internet and the World Wide Web is not just about pretty pictures on a computer.

AlbaNur reaches the whole Albanian community throughout the world in real time. Many of our visitors are from Europe & America, however there is growing traffic from our homeland in the Balkans as there become more internet users. We strive to have the most up to date local and global issues important to Albanians, to ensure our continued success.

E-Mail us a timshkupi@hotmail.com to find out how you can advertise your business at "AlbaNur".
 

Most viewed Albanian singers on youtube 2006 - 2012

Adelina Ismaili | Adelina Tahiri | Adelina Berisha | Adelina Thaqi | Adi Krasta | Adrian Gaxha | Aferdita Dreshaj | Agnesa Vuthaj | Alban Skenderaj | Albanian Got Talent

Alberie Hadergjonaj | Alketa Vejsiu | Alma Saraci | Altuna Sejdiu Tuna | Amarda Toska | Anjeza Branka | Anjeza Maja | Anjeza Shahini | Antoniette Nikprelaj | Angela Martini

Anxhela Peristeri | Arbana Osmani | Ardian Bujupi | Ardit Gjebrea | Argjentina Ramosaj | Arkimed Lushaj | Arta Bajrami | Artiola Toska | Aurela Gace | Beatrix Ramosaj

Bertan Asllani | Besa Kokedhima | Big Basta | Big Brother Albania | Big Mama | Bleona Qereti | Blerim Destani | Blero | Ciljeta Xhilaga | Dafina Rexhepi | Dafina Zeqiri

Diellza Kolgeci | Edita Sopjani | Eli Fara | Eliada Ahmeti | Eliza Dushku | Eliza Hoxha | Elsa Lila | Elvana Gjata | Emina Cunmalaj | Eni Koci | Eranda Libohova | Eva Pepa

Ermal Fejzullahu | Fjolla Morina | Florian Mumajesi | Frederik Ndoci | Genta Ismaili | Getoar Selimi | Gjira Kajtazi | Gjyste Vulaj | Greta Koci | Hana Cakuli | Inis Gjoni

Hekuran Krasniqi | Hermes Nikaj | Ingrid Gjoni | Irma Libohova | Jehona Sopi | Jeta Faqolli | Jonida Maliqi | Juliana Pasha | Kaltrina Selimi | Kejsi Tola | Kledi Kadiu

Korab Shaqiri | Kristine Elezaj | Labinot Tahiri Labi | Laureta Meēi | Ledina Celo | Ledri Vula | Leonora Jakupi | Leonora Poloska | Linda Halimi | Lola Luma | Lorena Cika

Luan Bexheti | Mahmut Ferati | Mariza Ikonomi | Meda | Merita Halili | Mihrije Braha | Mima Kastrati | Miriam Cani | Mirsa Kerēeli | Motrat Mustafa | Nik Xhelilaj | Noizy Otr

Nora Istrefi | Poni | Redon Makashi | Reperat Shqiptar | Rezarta Shkurta | Rita Ora | Rona Nishliu | Ronela Hajati | Rovena Dilo | Rovena Stefa | Rozana Radi | Ryva Kajtazi

Sabri Fejzullahu | Seldi Qalliu | Shota Baraliu | Shpat Kasapi | Shpija Kosoves | Sinan Hoxha | Sinan Vllasaliu | Soni Malaj | Teuta Kurti | Valbona Halili | Valbona Mema

Vedat Ademi | Vesa Luma | Vildane Zeneli | Vlora Islami | Xhemi Shehu | Xhensila Myrtezai | Xhesika Berberi | Yllka Gashi | Zajmina Vasjari | Zana Krasniqi | Zanfina Ismaili

Gazeta Shqiptare, Albanian News, Albanian News, Gazetat Shqiptare,

Shpallje, Shpallje Falas, Shpallje Online, Shitblerje, Marketing,

Libri Shqip, Libra ne Gjuhen Shqipe, Libra Shqip Falas

Kosova Love, Chati Vejushkave, Kosova SEX, Vejushka, Kontakto Vejushkat Diaspore, Albanian WebCam Chat,

Muzika Shqip | Albanian News | Albanian Radio | Albanian Music | Albanian Chat | Albanian MP3 | Albanian Video | Albanian Movies | Muzika Online | Albanian Rap

Albanian Forum | Albanian Sport | Albanian Miss | Vajzat Shqiptare | Miss Kosova | Kosovo | Albanian Movies | Meda | Genta Ismajli | Adelina Ismaili | Religion | Dafina

Kosova Film | Humor Shqiptar | Albanian VIP | Rapsodet | Filma Shqiptar | Nora Istrefi | Macedonia | Libra Shqip | Historia Shqiptare | Albanian Culture | Shitblerje

Video Shqiptare | Chat Shqip | Shqiperia | Muzik Tallava | Foto Shqiptare | Stupcat | Portokallia | Tirana Sot | Albanian TV | Koha Ditore | ABC News | Radio Shqiptare

copyright by AlbaNur / designed Shqip by tim shkupi 2002 - Contact: Webmaster