Shqiperia Ime

Lajme Shqip | Muzika Shqip | Filma Shqip | Chat Shqip | Mp3 Shqip | Video Shqip | Humor Shqip | Horoskopi | Big Brother | Sport | Albnian Tv | Lojra

Home

Chat

Forum

 
Avni Rrustemi (Frymzim atdhetarizmi e qendrese)

Follow Us

Avni Rrustemi (Frymzim atdhetarizmi e qendrese)
Mehmet Bislimi
Temat Aktuale te shkruara nga Mehmet Bislimi

Avni Rrustemi ( Frymezim atdhetarizmi e qendrese )
Ppapa Kristo Negovani ( 1875 1905 )
Azem Bejte Galica 1889 - 1925
Ne 80 vjetorin e Shote galices - Qerime Halili Radisheva 1895 - 1927
Ahmet Delia
Isa Boletini (1864- 1916)
Tahir Meha dha Kushtrimin

Per me tepr shkrime nga Mehmet Bislimi, Ktu!
Avni Rrustemi (Frymzim atdhetarizmi e qendrese)
Avni Rrustemi, lindur ne Libohove ne gjirin e nje familjeje atdhetare me tradita te lashta perparimtare. Shkollen fillore Avniu e mbaroi ne vendlindjen e tij. I etur per dituri ai, mesimet i vazhdoi ne normalen e Elbasanit e me pas edhe ne ato Shen Miter Korone, nderkaq studimet e larta per pedagogji i ndoqi ne Universitetin me ze te Romes.
Avniu, biri i Libohoves dhe i Shqiperise, atdhetare e patundur me orientime demokratike te kohes, duke pare gjendjen e rende ekonomike dhe shoqerore ne Shqiperi, ai u shkri si qiriri, i Namit duke dhene do gje nga vetja si shembull i brazave te ri, qe te edukoje gjeneraten e re qe po rritej ne nje fryme krejt te re perparimtare per ti dale zot shqiptarise.

Avniu i kuptoi me mire dhe me arte nga te tjeret qellimet grabitqare te shteteve fqinje te cilat hapur e fshehur po synonin ri copetimin e Shqiperise, per fat te keq e gjitha kjo me mbeshtetjen dhe qendrimin antishqiptar te disa nga Fuqive te Medha te cilat nen ndikimin e Rusise Cariste po mbyllnin njerin sy para invadimeve serbe, Greke e Bullgare ne territoret shqiptare. Ne kete mes, doren ne zemer edhe me qendrimin e imzane e Portes se larte e cila per me se pese shekuj shqiptareve ua kishte sjelle diellin mbi koke! Keshtu qe, politika e atehershme Franceze, Angleze etj. atebote ishin te gatshme qe Shqiperine ta fshinin qofte edhe nga harta evropiane si shtet.

Perballur me kete gjendje te rende Avniu dhe bashkeluftetaret e tij, nuk po rrinin duarkryq, ata kishin mobilizuar te gjitha forcat e veta e me rinine djaloshare po vepronin ane e kend atdheut. Ne menyre qe te ishin gati edhe me arme ne dore per ti dale ne mbrojtje tokes sone te shenjte, ku ve kishin filluar ti ngulnin thonjte e tyre ne tokat tona si Italia qe kishte mesyre Vloren!

Avniu, ishte atdhetar e demokrat, revolucionar dhe intelektual, qe eshtjen e atdheut e kishte vene mbi te gjitha, madje edhe mbi jeten e tij. Ai, duke e ndier si nevoje te kohes qe djemte atdhedashes ti mobilizoi dhe ti kete kurdohere te gatshem, per te qene prane e prane, themeloi Shoqerine Demokratike Bashkimi, shume nga pikat e ketij programi edhe sot e kesaj dite nuk e kane humbur aktualitetin e tyre. Avniu ishte pjesetar i denje i opozites demokratike ne Asamblene Kombetare mu ne prag te Revolucionit Demokratik Borgjez te Qershorit te vitit 1924, ishte kjo Qeveria e pare Demokratike ne Ballkan e me gjere qe udhehiqej nga bijte me te devotshem te shqiptarise ne krye me Fan Nolin e madh.

Avniu punoi si mesues ne Libohove, pastaj ne Targjas te Vlores, ne Tepelene e ne Vlore etj. Ai, ishte rreshtuar me kohe ne mjedise atdhetaresh, qe po perpiqeshin e luftonin me pushken krahut per te zmbrapsur lakmite e armiqve te Shqiperise si dhe per te penguar perarjen e vendit nga agallare e bejlere driteshkurter, te cilet i kishte verbuar lakmia per prona, fliqe. Qellimet e Avniut dhe bashkemendimtareve e bashkeluftetareve te tij, ishin te prera dhe te arta: liria dhe pavaresia e teresise tokesore shqiptare, pra qendrese, lufte dhe perpjekje per Shqiperine e lire, sovrane e demokratike, qe do te jetonte ne fqinjesi te mire me te gjitha ato shtate qe do ta respektonin kete parim universal nderkombetar.

Ne vitin 1908, Avniu braktisi bankat shkollore dhe iu bashkua etes se eriz Topullit. Qe me 1910, Avniu me kobure ne dore beri perpjekje qe ta qeronte nga faqja e dheut (ne Shkoder) Gjeneralin otoman, gjakpiresin Shefqet Turgut Pashen, komandant i ekspedites turke ne Shkoder. Atebote, Avniu ishte ne moshe fare te re, por me veprimin tij te guximshem, ai tregoi se si duhet te dekorohen pushtuesit e tokave shqiptare dhe tradhtaret e vendit! Ky ishte nje frymezim i mire per te gjithe popujt e pushtuar e ne kete kontest edhe per ne, qe per liri dhe bashkim te vendit jemi perpjekur pareshtur nder vite deri tek ditet e sotme, ku shume bije te devotshem kane ndjekur rrugen e Avniut, erizit, Zaskocit, Micit, Vasilit, Kushit, e dhjetera bijve tane te devotshem, qe u flijuan per!

Ne vitin 1914, Avniu u radhit ne radhen e forcave lirimtare te vendit, qe per pikesynim kishin lirimin e Jugut te Shqiperise nga pushtuesit grek te cilet ishin futur ne tokat tona!

Me 1918, Avniu e mori edhe nje nismen per themelimin e Shoqerie atdhetare te te rinjve Vlonjat, qe e pagezoi me emrin: Djaleria e Vlores. Drejtimin e shoqerise e mori persiper vet Avniu, i cili pa humbur kohe se bashku me bashkeveprimtaret dhe bashkemendimtaret e tij u vune ne nje levizje te shpejt ne menyre qe me 28 Nentor 1918, te organizonin nje demonstrate te fuqishme kunder pushtuesit Italian, dhe kete e arriten me sukses.

Nje vit me vone, pra me 1919, ne Shen Miter, Avniu themelon edhe; Lidhjen Rinise Shqiptare e cila kishte per qellim mbrojtjen e te drejtave tona kombetare etj.

Akti historik dhe heroik qe Avniu e kreu me 13 qershor 1920, kur me atentat vrau ne Paris Esat Pasha Toptanin- Kryetradhtarin e vendit, veglen e shteteve fqinje, njekohesisht edhe te fuqive te huaja dhe shitesin e interesave te Shqiperise, tronditi Konferencen e Paqes ne Paris dhe prishi planet qe beheshin per ricopetimin e Shqiperise se edhe ashtu te pergjysmuar!

Ky akt heroik e historik i Avniut, qe ekzekutoi ne mes te Parisit tradhtarin e kombit Pasha Toptanin, ishte akt atdhetarie e vendosmerie qe do tiu binte kokes te gjithe atyre qe do te guxonin te benin pazar ne dem te tokave shqiptare!

Kushtrimi i krismave te kobures se Avniut, ishte kushtrim per bashkimin e te gjithe atyre burrave qe perpiqen per lirimin e trojeve shqiptare, njekohesisht verejtje per te gjithe ata qe ushqenin dhe ndihmonin perarjen vendit, verejtje per te gjithe ata qe u sherbenin pushtuesve tane shekullore sllavo-grek, verejtje per te gjithe ata qe synonin kolltuket e pushtet nen tutelen e pushtueseve tane!

Avniu me aktin historik qe kreu, i tregoi botes se dora e popullit do ti arrije tradhtaret e kombit tone- edhe ne Paris, Londer e kudo qe te fshihen e strehohen ata! Avniu, gjyqin e Parisit, qe iu ngrit per ta denuar ate, e shnderroi ne nje tribune politike, ku mbrojti me konsekuence te drejtat shqiptare, duke fituar keshtu simpatine e qindra intelektualeve te kohes, te cilet u solidarizuan me qellimin e larte te vepres se Avniut dhe me te drejten e popullit shqiptar per te qene i lire ne tokat e veta. Neper te gjitha qytetet e Shqiperise organizoheshin tubime e manifestime ne shenje perkrahjeje te Avniut me te vetmen kerkese: LIROJENI DJALIN TONe!- tradhtaret plumbin e kane hak...

Avniu dhe populli shqiptar e fituan edhe kete gjyq. Ne dhjetor te vitit 1920, Avniu kthehet ne Shqiperi. Masat popullore liridashese e priten me entuziazem, e priten si nje hero te vertete. Avniu per asnje ast nuk e ndali veprimtarine e vet dhe as edhe njehere nuk mendoi se e kreva detyren ndaj atdheut!. Ai nuk qe vetem organizatori kryesor i shoqerive demokratike perparimtare dhe lirimtare, por edhe njeri nder ideologet me te shquar te asaj kohe. Idete e tij te publikuara, nje here u bene edhe arme te fuqishme ne duart e rinise demokratike te asaj kohe si dhe te masave te shtypura. Idete e tij per perparimin e vendit ai i shprehu edhe ne Asamblene Kushtetuese te vitit 1924, ku edhe u zgjodh deputet nga populli i ish prefektures se Kosoves. Ai mbrojti me guxim e zjarr traditat luftarake te popullit tone, perpjekjet e te drejtat e tyre per tu liruar nga zgjedha serbo-sllave dhe greke, per te jetuar te lire dhe te bashkuar- ashtu si jetojne popujt e tjere te botes se lire...

Forcat e erreta Monarkiste, pergatiten likuidimin e Avniut, ai ra me 22 prill, ra per te mos rene kurre!... Figura e Avniut do te qendroje larte ne ndergjegjen e luftetareve te lirise!

Nderim i perjetshem jetes dhe vepres se ndritur te Avniut!
Nse keni shkrime historike, postoni n AlbaNur Forum!
Historia e Popullit Shqiptar - Historia e Shqiperis

Ne vitin 1959 u botua ne Tirane vellimi i pare i Historise se Shqiperise, i cili, se bashku me vellimin e dyte, qe doli me 1965, perben vepren e pare shkencore pergjithesuese per Historine e Shqiperise, te hartuar nga nje grup autoresh. Per me teper Ketu!

Albania
Albania is located in the western part of the Balkan peninsula. It borders the former Yugoslavia (Serbia - Montenegro) and Kosova in the north and the east, (FYR of) Macedonia in the east, and Greece in the south. It has access to the Adriatic and Ionian Seas in the west. From the Strait of Otranto, Albania is less than 100 km (60 miles) from Italy. The country covers a total of 28,000 squared kilometers (11,000 squared miles) and its population is 3.3 million.
Advertising your Shopping at AlbaNur
Advertising your business using the internet and the World Wide Web is not just about pretty pictures on a computer.

AlbaNur reaches the whole Albanian community throughout the world in real time. Many of our visitors are from Europe & America, however there is growing traffic from our homeland in the Balkans as there become more internet users. We strive to have the most up to date local and global issues important to Albanians, to ensure our continued success.

E-Mail us a timshkupi@hotmail.com to find out how you can advertise your business at "AlbaNur".

Enver Hoxha

Enver Hoxha, Xhaxhi Enver Hoxha, Foto Enver HoxhaEnver Hoxha (b. Oct. 16, 1908, Gjirokastr, Alb.--d. April 11, 1985, Tiran), the first communist chief of state of Albania. As that country's ruler for 40 years... Read more Here!

Fan Noli

Fan Noli lindi m 6 janar 1882 n Ibrik Tepe t Turqis. Nga viti 1908 deri m 1912 kryen studimet e larta pr arte n Universitetin e Harvardit. Ai vdiq n Florida n mars t vitit 1965 n moshn 83 vjeare.  Lexo!

Abdyl Frasheri

Abdul Frasheri, Foto Abdul FrasheriAbdyl Frasheri lindi ne vitin 1839 ne Frasher (Permet) ne familjen e nje spahiu te vogel te deklasuar; vellaj i madh i Naim Frasherit.. Lexo!

Sami Frasheri

Sami Frasheri, Foto Sami FrasheriRilindes i shquar, ideologu kryesor i Levizjes Kombetare Shqiptare, dijetar i madh, shkrimtar dhe publicist. Ne literaturen e huaj eshte njohur me emrin Shemseddin Sami. Lindi ne Frasher te Permetit... Lexo!

Naim Frasheri

Naim Frasheri, Foto Naim FrasheriFigura qendrore e letersise shqiptare te Rilindjes, ai qe u be shprehes i aspiratave te popullit per liri e perparim, si poet i madh i kombit, eshte Naim Frasheri, bilbili i gjuhes shqipe. Naimi lindi me 25 maj 1846 ne Frasher,.. Lexo!
 
 

Kangtaret me te kerkuar ne Internet prej vitit 2002 - 2012

Adelina Ismaili | Adelina Tahiri | Adelina Berisha | Adelina Thaqi | Adi Krasta | Adrian Gaxha | Aferdita Dreshaj | Agnesa Vuthaj | Alban Skenderaj | Albanian Got Talent

Alberie Hadergjonaj | Alketa Vejsiu | Alma Saraci | Altuna Sejdiu Tuna | Amarda Toska | Anjeza Branka | Anjeza Maja | Anjeza Shahini | Antoniette Nikprelaj | Angela Martini

Anxhela Peristeri | Arbana Osmani | Ardian Bujupi | Ardit Gjebrea | Argjentina Ramosaj | Arkimed Lushaj | Arta Bajrami | Artiola Toska | Aurela Gace | Beatrix Ramosaj

Bertan Asllani | Besa Kokedhima | Big Basta | Big Brother Albania | Big Mama | Bleona Qereti | Blerim Destani | Blero | Ciljeta Xhilaga | Dafina Rexhepi | Dafina Zeqiri

Diellza Kolgeci | Edita Sopjani | Eli Fara | Eliada Ahmeti | Eliza Dushku | Eliza Hoxha | Elsa Lila | Elvana Gjata | Emina Cunmalaj | Eni Koci | Eranda Libohova | Eva Pepa

Ermal Fejzullahu | Fjolla Morina | Florian Mumajesi | Frederik Ndoci | Genta Ismaili | Getoar Selimi | Gjira Kajtazi | Gjyste Vulaj | Greta Koci | Hana Cakuli | Inis Gjoni

Hekuran Krasniqi | Hermes Nikaj | Ingrid Gjoni | Irma Libohova | Jehona Sopi | Jeta Faqolli | Jonida Maliqi | Juliana Pasha | Kaltrina Selimi | Kejsi Tola | Kledi Kadiu

Korab Shaqiri | Kristine Elezaj | Labinot Tahiri Labi | Laureta Mei | Ledina Celo | Ledri Vula | Leonora Jakupi | Leonora Poloska | Linda Halimi | Lola Luma | Lorena Cika

Luan Bexheti | Mahmut Ferati | Mariza Ikonomi | Meda | Merita Halili | Mihrije Braha | Mima Kastrati | Miriam Cani | Mirsa Kereli | Motrat Mustafa | Nik Xhelilaj | Noizy Otr

Nora Istrefi | Poni | Redon Makashi | Reperat Shqiptar | Rezarta Shkurta | Rita Ora | Rona Nishliu | Ronela Hajati | Rovena Dilo | Rovena Stefa | Rozana Radi | Ryva Kajtazi

Sabri Fejzullahu | Seldi Qalliu | Shota Baraliu | Shpat Kasapi | Shpija Kosoves | Sinan Hoxha | Sinan Vllasaliu | Soni Malaj | Teuta Kurti | Valbona Halili | Valbona Mema

Vedat Ademi | Vesa Luma | Vildane Zeneli | Vlora Islami | Xhemi Shehu | Xhensila Myrtezai | Xhesika Berberi | Yllka Gashi | Zajmina Vasjari | Zana Krasniqi | Zanfina Ismaili

Shpallje, Shpallje Falas, Shpallje Online, Shitblerje, Marketing,

Libri Shqip, Libra ne Gjuhen Shqipe, Libra Shqip Falas

Gazeta Shqiptare, Albanian News, Albanian News, Gazetat Shqiptare,

Muzika Shqip | Albanian News | Albanian Radio | Albanian Music | Albanian Chat | Albanian MP3 | Albanian Video | Albanian Movies | Muzika Online | Albanian Rap

Albanian Forum | Albanian Sport | Albanian Miss | Vajzat Shqiptare | Miss Kosova | Kosovo | Filma Shqip | Meda | Genta Ismajli | Adelina Ismaili | Religion | Dafina

Kosova Film | Humor Shqiptar | Albanian VIP | Rapsodet | Filma Shqiptar | Nora Istrefi | Macedonia | Libra Shqip | Historia Shqiptare | Albanian Culture | Shitblerje

Video Shqiptare | Chat Shqip | Shqiperia | Muzik Tallava | Foto Shqiptare | Stupcat | Portokallia | Tirana Sot | Albanian TV | Koha Ditore | ABC News | Radio Shqiptare

copyright by AlbaNur / designed Shqip by tim shkupi 2002 - Contact: Webmaster